Rekordowy awans powiatu

Trzecie miejsce wśród powiatów z województwa lubelskiego i dziesiąte miejsce w kraju. Ranking ogłoszony przez Związek Powiatów Polskich przynosi dobre wieści krasnostawskiemu samorządowi.

Związek Powiatów Polskich podał oficjalne wyniki Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów. Wybrano najlepsze, najbardziej rozwojowe samorządy. Wśród powiatów do 120 tys. mieszkańców najwyższe miejsce zajął powiat jędrzejowski, pokonując ubiegłorocznego lidera – powiat tomaszowski. Spory sukces odniósł powiat krasnostawski, który w skali kraju zajął dziesiąte miejsce, a w województwie lubelskim jest trzeci (za powiatami tomaszowskim i lubartowskim). – Przypomnijmy, w poprzednim rankingu nasz powiat znalazł się na piętnastym miejscu, czyli teraz awansował o pięć pozycji. – Żaden z powiatów nie dokonał takiego skoku w rankingu – podkreśla Sławomir Kamiński, rzecznik krasnostawskiego starosty.
Uroczyste wręczenie statuetek, dyplomów i nagród wyróżnionym samorządom, odbędzie się podczas Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich, 11 i 12 maja w Kołobrzegu. Ogólnopolski Ranking Powiatów i Gmin prowadzony przez Związek Powiatów Polskich oparty jest na zasadzie bezpłatnego i dobrowolnego uczestnictwa wszystkich samorządów szczebla gminnego i powiatowego. Ranking jest jedynym w Polsce tego rodzaju przedsięwzięciem, zarządzanym na bieżąco przez ekspertów w trybie on-line. Trwa przez cały rok. – Samorządy sklasyfikowane w rankingu oceniane są przez ekspertów ZPP według wielu kryteriów zgrupowanych w dziesięciu grupach tematycznych takich jak np.: działania proinwestycyjne i prorozwojowe, rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego, rozwój społeczeństwa informacyjnego, promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej, wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej czy promocja rozwiązań proekologicznych – mówi Kamiński. (k)