Rekordowy rok

2016 rok był rekordowy, jeśli chodzi o ilość oddanych do użytku mieszkań, a także rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych w Lublinie od kilku lat. Ubiegłoroczny wynik w stolicy województwa – 1836, pobity został już na początku listopada!
Ostatecznych danych za ubiegły rok Główny Urząd Statystyczny jeszcze nie podał, ale wiele wskazuje na to, że w Lublinie została przekroczona granica 2000 i to dość wyraźnie.
Rekordowego wyniku można się było spodziewać już po danych opublikowanych w lipcu. Tylko w pierwszym półroczu na rynku pierwotnym pojawiło się blisko 900 nowych mieszkań!
– Już w 2015 roku na rynku mieszkaniowym widać było spore ożywienie, a w minionym roku trend wzrostowy został podtrzymany – mówi Mariusz Marzec, prezes zarządu Galadom S.A., jednego z wiodących deweloperów w Lublinie. – Wynika to głównie z szaleństwa związanego z programem Mieszkanie dla Młodych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że nasze społeczeństwo staje się z roku na rok bogatsze. Ludzie chcą mieszkać w coraz lepszych warunkach, w nowych mieszkaniach, o wyższym standardzie. To sprawia, że dzisiaj oddaje się do użytku tak wiele mieszkań – dodaje Mariusz Marzec.
Galadom S.A. do rekordu także się wydatnie dołożyła. Z końcem września deweloper zakończył budowę 83 mieszkań w trzech budynkach na kameralnym osiedlu Foksal przy ul. Firlejowskiej w Lublinie.

– Foksal zaczęliśmy budować w marcu 2015 roku i inwestycja przebiegła zgodnie z planem. To osiedle charakteryzuje się ciekawą nowoczesną architekturą. Położone jest w spokojnej, zielonej części miasta, w bliskim sąsiedztwie zmodernizowanej ulicy Łęczyńskiej. Teren osiedla został całkowicie zagospodarowany. Na Foksalu jest sporo zielni, plac zabaw dla najmłodszych, wydzielona strefa zewnętrznych miejsc postojowych oraz miejsc dla rowerów. Bezpieczeństwo mieszkańcom zapewnia ogrodzona strefa dostępu. Budynki są w pełni dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Nowoczesne, cichobieżne windy znajdują się we wszystkich klatkach schodowych. Umożliwiają dostęp do wszystkich kondygnacji nadziemnych w budynkach oraz zjazd do podziemnego parkingu i komórek lokatorskich, które najemcy otrzymują w cenie mieszkania – w taki sposób Mariusz Marzec opowiada o osiedlu, które w tegorocznym konkursie „O kryształową cegłę” otrzymało wyróżnienie. W sprzedaży są tu jeszcze mieszkania dwu- i trzypokojowe oraz lokale usługowe, cena już od 4700 złotych za metr kwadratowy. Biorąc pod uwagę lokalizację, praktycznie centrum miasta, to bardzo dobra cena.
Średni koszt mieszkań w Lublinie o powierzchni 30-68 mkw, czyli tych najbardziej popularnych, kształtował się w 2016 roku na poziomie 5105 zł za mkw i nieznacznie, bo o 50 złotych, wzrósł od stycznia do grudnia. KB

Liczba oddanych do użytkowania mieszkań w Lublinie

rok      liczba oddanych mieszkań
2016      1796
(od stycznia do października)
2015     1 836
2014     1 336
2011     1 493
2007     1 379
2005     1 661