Remont zbyt kosztowny

Popularna „odzieżówka” od 1 września br. roku zmieni swój adres, przenosząc się z centrum Lublina na Kalinowszczyznę, do budynku wygaszanego obecnie Gimnazjum nr 2 przy ulicy Lwowskiej. Decyzję w tej sprawie radni podjęli na lutowej sesji Rady Miasta Lublin.


Okazały gmach, który zajmuje szkoła w tej chwili (przy ulicy Spokojnej) nadaje się do remontu. Ratusz nie zamierza wykładać na ten cel pieniędzy. – To jest ruina techniczna, w jego modernizację musielibyśmy zainwestować kilkanaście milionów złotych, a to jest tak naprawdę połowa kosztów nowej, dużej szkoły i to wielofunkcyjnej – mówi prezydent Krzysztof Żuk.
Budynek przy Spokojnej zostanie prawdopodobnie sprzedany. Żegnając się ze swoją dotychczasową siedzibą, ZSOW ogłasza konkurs fotograficzny dla uczniów i absolwentów. Do 31 maja nadsyłać można zarówno zdjęcia archiwalne, jak i współczesne fotografie szkoły. Budynek przy Spokojnej powstał specjalnie jako gmach pod siedzibę szkolną. Nauka rozpoczęła się tam w 1931 roku. Najpierw mieściła się w nim Państwowa Żeńska Szkoła Przemysłowo-Handlowa. W roku 1935 r., po reformie szkolnictwa, wyodrębniono z niej Państwowe Koedukacyjne Gimnazjum Krawieckie, a po wojnie, w 1946 r., Ministerstwo Oświaty powołało 3-letnie Państwowe Liceum Przemysłu Odzieżowego w Lublinie dla absolwentek gimnazjów zawodowych i ogólnokształcących, a w 1947 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego Lubelskiego – Zasadniczą Szkołę Odzieżową. (EM.K.)