Remontowa ofensywa

Miasto przymierza się do remontów ulic Tatarakowej, Tymiankowej i Krężnickiej.
Pierwsze dwie wymienione ulice to ważne arterie na Czubach, które dzięki mobilizacji mieszkańców zakwalifikowano do inwestycji wykonywanych z budżetu obywatelskiego.
Autorzy projektu podkreślali, że obie ulice „są w bardzo złym stanie technicznym. Mają bardzo liczne nierówności asfaltu, które stwarzają duże zagrożenie dla jej użytkowników. Ulica Tatarakowa jest główną ulicą osiedla Łęgi. Prowadzi do miejsca osiedla, na którym znajduje się ogólnodostępny parking samochodowy. Jest tutaj wiele usług świadczonych na rzecz mieszkańców (sklep wielkopowierzchniowy, apteka, pralnia, punkt warzywniczy, dom kultury, administracja osiedla). Ulicą Tatarakową przywożone są również dzieci uczęszczające do Zespołu Szkół nr 10 przy ul. Biedronki 13” – argumentowali przed jesiennym głosowaniem wnioskodawcy.
Ratusz uruchomił już procedurę przetargu na projekt i prace naprawcze. – Zakres remontu ul. Tatarakowej obejmie odcinek od ul. Armii Krajowej, wraz z krótkim sięgaczem, prawie do parkingu znajdującego się w rejonie supermarketu. Zakres remontu Tymiankowej to odcinek od Jana Pawła II do parkingu w rejonie przychodni wraz z jego remontem – uściśla Karol Kieliszek, z biura prasowego ratusza.
Prace obejmę również miejsca parkingowe. – W przypadku ul. Tatarakowej w zakresie remontu jest zatoka parkingowa znajdująca się bliżej ul. Armii Krajowej. W zakresie Tymiankowej – remont dwóch zatok parkingowych, znajdujących się po prawej stronie ulicy oraz parkingu w rejonie przychodni – dodaje Karol Kieliszek. Parametry jezdni pozostaną bez zmian.
Prace pochłoną ponad 499 tys. złotych. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 60 dni na wykonanie remontu.
Wyrównają fragment Krężnickiej
Ratusz ogłosił również przetarg na wykonanie remontu rozjechanej tirami ulicy Krężnickiej. Skrót od Strzeszkowic przez Krężnicę Jarą, Zemborzyce do miasta jest nadużywany przez kierowców pojazdów, których masa znacznie przekracza dopuszczalny w tym rejonie tonaż, czyli 8 ton.

Teraz, po wprowadzenie zakazu wjazdu tirów do miasta, a przede wszystkim po oddaniu zachodniej nitki obwodnicy Lublina ma być lepiej.
Na ten rok zaplanowano prace na odcinku bliżej centrum. – Remontem objęty będzie odcinek o długości 1,9 kilometra, licząc od skrzyżowania z aleją Bryńskiego w kierunku granic miasta – precyzuje Karol Kieliszek. Stare chodniki zostaną naprawione, a na wysokości przystanków autobusowych wykonane zostaną nowe.
Na remoncie Krężnickiej zyskają też inne uliczki dzielnicy Zemborzyce. Miasto pozytywnie oceniło pomysł radnego Leszka Daniewskiego, który zaproponował, by użyć destrukt ze starej Krężnickiej do naprawy ulic w innych rejonach tej dzielnicy. – To pomysł jak najbardziej do zrealizowania. Potrzebujemy jednak dodatkowych 80 tys. zł. Ulice zaś wytypujemy wspólnie z radą dzielnicy – dodaje Kieliszek.
Prace przy Krężnickiej mają potrwać do końca maja. BCH