Reprezentanci AZS UMCS nie zawiedli

Od środy do niedzieli w Ostrowcu Świętokrzyskim rozgrywane były Zimowe Mistrzostwa Polski Seniorów, Młodzieżowców oraz Juniorów 17 i 18 lat w pływaniu. W zawodach świetnie spisali się reprezentanci AZS UMCS Lublin.

Przed niedzielnymi finałami, które zakończyły się już po zamknięciu tego wydania nasi akademicy prowadzili w punktowej klasyfikacji drużynowej z 1271 pkt., o blisko 200 punktów wyprzedzając drugi AZS AWF Katowice. W zestawieniu medalowym wśród seniorów AZS UMCS z 11 medalami zajmował trzecie miejsce.

Pierwszego dnia zawodów, w środę jako pierwsza z lubelskiego zespołu na podium, na najniższym stopniu, stanęła Paula Żukowska w wyścigu na 400 m stylem zmiennym. Wynik 4:40.25 s jaki uzyskała jest nowym rekord województwa. Drugi medal, także brązowy zdobyła sztafeta męska 4×50 m st. zmiennym w składzie: Dominik Niedziałek, Konrad Czerniak, Marcin Stolarski oraz Jan Hołub. Nasz team pokonał dystans w 1:36.91 s, o 1,27 s wolniej od G-8 Bielan i o 0,71 s od AZS AWF Katowice.

W czwartek akademicy zdobyli cztery medale, w tym dwa złote! Sztafeta mieszana 4×50 metrów stylem zmiennym (Martyna Piesko, Konrad Czerniak, Marcin Stolarski i Zuzanna Rabiniak) dosyć pewnie wygrała swoją konkurencję z czasem 1:43.88 s. Na dystansie 200 m stylem dowolnym najszybszy był Jan Hołub – 1:44.90 s, który drugiego na mecie Jakuba Kraskę z AZS Łódź wyprzedził zaledwie o 0.08 s.

W piątek i sobotę zawodnicy AZS UMCS stawali na podium pięć razy! Największą niespodziankę podczas piątkowych finałów sprawiła Barbara Mazurkiewicz, która w finale 100 m stylem zmiennym zdobyła złoto, pokonując broniącą tytułu Marię Paradowską. Obie pływaczki dzieliło zaledwie 0,11 sekundy. Czas pierwszej na mecie Mazurkiewicz to 1:01.44 sekundy. Na najwyższym stopniu podium stanęła również sztafeta mieszana 4×50 metrów stylem dowolnym: Konrad Czerniak, Luigia Sirignano, Wiktoria Czarnecka i Jan Hołub. Uzyskała czas 1:34.14, o 0,39 s lepszy od G-8 Bielan Warszawa.

Medale wywalczyły sztafety 4×200 stylem dowolnym. Drużyna męska AZS UMCS (Kamil Bryła, Kacper Klich, Konrad Czerniak, Jan Hołub) z czasem 7:12.57 s wygrała rywalizację, a kobiety: Daniela Georges, Luigia Sirignano, Paula Żukowska, Kamila Andrzejewska wywalczyły srebro, przegrywając złoto z ekipą z Katowic o 0.55 s/ MAG