Rewolucja we władzach Krasnegostawu

Robert Kościuk nie jest już wiceburmistrzem Krasnegostawu. W piątek niespodziewanie ze stanowiska odwołała go burmistrz Hanna Mazurkiewicz. Jej nową prawą ręką został niezwiązany dotychczas z samorządem Wojciech Kowalczyk.

 

Wojciech Kowalczyk od poniedziałku jest nowym wiceburmistrzem Krasnegostawu
Wojciech Kowalczyk od poniedziałku jest nowym wiceburmistrzem Krasnegostawu

Robert Kościuk, przedsiębiorca z Krasnegostawu, został wiceburmistrzem miasta po wyborach samorządowych w 2014 r. Kościuk kandydował wówczas na stanowisko burmistrza (z Komitetu Forum Inicjatyw Lokalnych Razem). Zdobył 23,09 procent głosów, co dało mu trzecie miejsce za ówczesnym burmistrzem Andrzejem Jakubcem (33,54) oraz Hanną Mazurkiewicz (25,59). Przed drugą turą wyborów Mazurkiewicz dogadała się z Kościukiem, który udzielił jej oficjalnego poparcia. I tak w finałowym głosowaniu triumfowała obecna burmistrz z poparciem 50,78 procent. Jakubiec przestał kierować miastem po ponad 20 latach, a Kościuk w zamian za poparcie Mazurkiewicz z przedsiębiorcy stał się wiceburmistrzem. Na stołku przesiedział niespełna dwa lata. W ostatni piątek, 18 listopada, Mazurkiewicz odwołała go ze stanowiska. Powód? Nie do końca wiadomo. W specjalnie wydanym oświadczeniu burmistrz Krasnegostawu stwierdziła tylko, że jej decyzja spowodowana została „wyczerpaniem dotychczasowej formuły współpracy, brakiem porozumienia w kluczowych dla miasta sprawach, a także utratą zaufania”.
„Zastępca Burmistrza odpowiada za kluczowe i najważniejsze wydziały Urzędu Miasta. Powinien wykazywać się kompetencjami i osobistym zaangażowaniem, które nie były wystarczające z punktu widzenia sprawności realizacji zakładanych celów. Stąd też, pomimo wspólnych deklaracji współpracy przez okres pełnej kadencji, z powyższych względów jej kontynuowanie stało się niemożliwe” – czytamy w piśmie przesłanym nam przez urząd miasta.
R. Kościuk sprawy za bardzo nie chciał komentować. Przyznał, że decyzja Mazurkiewicz go zaskoczyła, a już zupełnie nie rozumie motywacji, na jaką wskazuje burmistrz miasta. – Nie wiem, co ma oznaczać ten tzw. brak porozumienia w kluczowych dla miasta sprawach, a także utrata zaufania. Nie zgodzę się też ze stwierdzeniem, że brakowało mi kompetencji czy też, że nie angażowałem się w swoje obowiązki – powiedział nam Kościuk. Nieoficjalnie mówi się, że na byłego już wiceburmistrza skarżyli się pracownicy urzędu miasta. Daleko było mu do znającego się na pracy w samorządzie i zaangażowanego w to, co robi zastępcy burmistrza Andrzeja Jakubca – Dariusza Turzynieckiego. Zdarzało się, że pracownicy przychodzili do Kościuka z prośbą o poradę, a ten nie wiedział, co ma zrobić. – Był niedecyzyjny, zamykał się w swoim gabinecie i mało z niego wychodził. Mówi się, że nawet nie poznał całego budynku urzędu miasta, nigdy nie dotarł na jego ostatnie piętro – mówi nam jeden z urzędników.
Jeszcze w piątek miasto podało nazwisko nowego wiceburmistrza. Od poniedziałku, 21 listopada, ma nim być mało znany Wojciech Kowalczyk. Z informacji zamieszczonej na stronie urzędu miasta dowiadujemy się, że nowy zastępca Hanny Mazurkiewicz urodził się w 1974 r. w Krasnymstawie. Uczęszczał do I LO im. Wł. Jagiełły, do klasy o profilu matematyczno-fizycznym. Jest absolwentem Instytutu Nauk o Ziemi UMCS w Lublinie, uzupełniał wykształcenie na szkoleniach managerskich, a w roku 2007 uzyskał dyplom Harvard Business School Publishing w Canadian International Management Institute. To menedżer z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu rozległymi strukturami placówek, w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i IT. Zajmował stanowiska: dyrektor oddziału, dyrektor regionu, wicedyrektor makroregionu, zarządzał zespołami ludzi liczącymi nawet kilkaset osób. Pracował dla największych organizacji finansowych w Polsce: AIG Bank, Ergo Hestia, SKOK Stefczyka czy Warty, często podejmował się zadań trudnych: restrukturyzacji funkcjonalnych i personalnych, odbudowy jakości usług, przywracania dobrego wizerunku marki, czy zakładania nowych placówek terenowych. Od maja 2008 r. do października 2016 r. nowy wiceburmistrz Krasnegostawu prowadził własną firmę szkoleniowo-doradczą. „Jego ogromną pasją jest praca trenera/wykładowcy. W tworzeniu autorskich programów szkoleniowych wykorzystywał wiedzę zdobytą m.in. w Harvardzkiej Szkole Biznesu oraz wieloletnie doświadczenia własne. Posiada również doświadczenie w tworzeniu nowych marek i ich pozycjonowaniu na rynku. Chętnie angażuje się w życie społeczne, m.in. w latach 2008-2009 był wiceprzewodniczącym Rady Klientów Telekomunikacji Polskiej SA, a od grudnia 2015 roku członkiem Krasnostawskiej Rady Rozwoju” – czytamy na stronie krasnystaw.pl. Prywatnie Kowalczyk to ojciec trójki dzieci, „chrześcijanin, patriota, miłośnik gór i snowboardu. Zarówno w życiu, jak i w pracy zawodowej, ceni proste rozwiązania, gdyż te okazują się najskuteczniejsze”. (kg)