Rezygnacja 430 chełmian

Aż 430 chełmian zrezygnowało z udziału w projekcie przewidującym montaż solarów, ogniw fotowoltaicznych i kotłów na biomasę. Projekt zakłada ponad 700 instalacji. Trwa nabór uzupełniający.

Wiosną br. informowaliśmy o rozstrzyganym przetargu na dostawę i montaż 709 instalacji fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz kotłów na biomasę. To projekt, na który miasto otrzymało 4,8 mln zł dotacji, a wielu chełmian nie mogło się doczekać się realizacji. Oferty firm były droższe niż miasto zakładało. Wysokość wkładu własnego, jaki uczestnicy projektu mają wpłacać to w zależności od rodzaju instalacji od ponad 5 do ponad 11 tys. zł. Kilka miesięcy temu miasto wysyłało beneficjentom zawiadomienia o wysokości wkładów własnych i mieli oni ostatecznie potwierdzić lub złożyć rezygnację z udziału w projekcie. Wycofało się z niego aż 430 osób. Trwa nabór uzupełniający do projektu. O jego realizacji mówił na sesji nadzwyczajnej (9 czerwca) Aleksander Weselak, prezes zarządu Solartime, spółki realizującej inwestycję.

– Duża część osób zrezygnowała z udziału w projekcie w mojej ocenie z braku świadomości i wiedzy o tym, jak wygląda zmieniająca się sytuacja w obszarze energii, węgla, gazu, i jak ważne są odnawialne źródła energii – mówił prezes A. Weselak. – Mieszkańcy Chełma mogą skorzystać z dość wysokiego dofinansowania. W poniedziałek (13 czerwca – przyp. red.) o godzinie szesnastej planujemy spotkanie z chełmianami, którzy są zainteresowani uczestnictwem w projekcie i chcą o to dopytać. Brakuje dość dużo uczestników. Za dwa tygodnie rozpoczynamy montaż instalacji u tych, którzy zgłosili się do projektu w jego pierwszym etapie. Przedsięwzięcia te będziemy realizować do 15 października.

W zamieszczonej na stronie internetowej miasta informacji o trwającym naborze uzupełniającym, urzędnicy podają wysokość wkładów własnych na poszczególne instalacje. Przypominają też, jakiego rodzaju kotły mieszkańcy województwa lubelskiego, czyli także Chełma zobligowani są wymienić w najbliższych latach zgodnie z uchwałą antysmogową. Ponadto urzędnicy wymienili zalety kolektorów słonecznych. Zwrócili uwagę, że warto rozważyć montaż instalacji, bo ceny gazu i prądu rosną. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here