Robinson Performer – złoty środek

Jesień to dla wielu spinningistów czas dużych przynęt. Świetnie sprawdzają się w łowiskach z wodą stojącą i rzekach o lekkim uciągu, ale już w silniejszym nurcie woda wypycha je na powierzchnię. Panaceum na ten problem jest 11-centymetrowa guma Robinson Performer. To złoty środek, zarówno jeśli chodzi o optymalną wielkość, jak i głębokość prezentacji wabika w rzecznym nurcie.

Ripper Robinson Performer to klasyka gatunku o kształcie bardzo zbliżonym do tzw. „kopyt”. Ma zaokrąglony od spodu i zupełnie płaski z góry korpus oraz długi i cienki przegub łączący go z szerokim ogonem.

Dzięki takiej budowie przynęta może nie tylko szeroko „zamiatać płetwą”, ale w boczne ruchy wpada cały jej korpus. Im wolniej się ją prowadzi, tym te ruchy są bardziej zamaszyste, natomiast szybkie ściąganie linki lub prowadzenie wabika pod prąd sprawia, że Performer wchodzi w tryb pracy o wiele bardziej drobny. Ale to nie wszystkie atuty tej gumy, bo świetnie sprawdza się ona także w klasycznym opadzie. Jeśli przetniemy jej korpus w połowie okaże się, że w przekroju ma on kształt zbliżony do postawionego na wierzchołku trójkąta.

Dzięki temu opadając ripper kolebie się na boki lusterkując, co w połączeniu z wachlowaniem ogona bardzo skutecznie przyciąga uwagę drapieżników. Od września jest to moja pierwszoplanowa przynęta zarówno na bużańskie szczupaki, jak i sandacze. Wszystkie złowione w tym okresie na Performera ryby biły mocno i zdecydowanie, bardzo głęboko zasysając przynętę. Ulubionym kolorem szczupaków był Clown Shinner, czyli perłowy korpus i ogon z żółtym grzbietem i pomarańczowym brzuchem. Sandacza nie udało mi się złowić na nic innego oprócz standardu, czyli gumy o barwie Motoroil.

O sukcesie tej przynęty decydują w dużej mierze dwie rzeczy: jej optymalna na jesienne łowy wielkość oraz wyraźna, zdecydowana praca. Zbrojąc ten wabik na 14-gramowej główce, można spokojnie obłowić całą głębokość będącego w niżówce Bugu, choć większość ryb zaatakowała przynętę na wodzie o głębokości nieprzekraczającej metra. Performer występuje w 11 wersjach kolorystycznych i 3 rozmiarach (7, 9 oraz 11 cm), więc mając odpowiednią kombinację tych przynęt w pudełku, można „wbić się” w aktualny gust ryb. (m)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here