Rocznica bitwy pod Urszulinem – zaproszenie

7 lipca br. mija 155 lat od jednej z większych bitew powstania styczniowego we Włodawskiem. Pod Urszulinem, w wyniku przypadkowego splotu zdarzeń, w jednym czasie znaleźli się powstańcy z oddziałów Józefa Jankowskiego, Adama Zielińskiego, Karola Krysińskiego i Władysława Ruckiego, jak również oddziały rosyjskie, które powstańców tropiły. W starciu wzięło udział około 700 rosyjskich żołnierzy i podobna liczba powstańców. Trudno uznać którąś ze stron za zwycięską, a straty po obu stronach wypadły podobnie – 15 poległych Rosjan i 12 powstańców.

Pamięć miejscowej ludności o poległych w walce o niepodległą ojczyznę pielęgnowano przez wiele dziesiątek lat. Dąb, przy którym pochowano dwóch powstańców Jankowskiego (dziesięciu z oddziału Ruckiego pochowano na cmentarzu w Wereszczynie), stał się miejscem religijnego kultu. Stawiany w tym miejscu krzyż i kapliczka, pomimo szykan zmieniających się władz, przetrwał rozbiory, niemiecką okupację i okres stalinizmu. Paradoksem jest, że obecnie miejsce to uległo niemalże całkowitemu zapomnieniu, w czasach, gdy nikt niczego nie zakazuje, a możliwości finansowe są znacznie większe niż kiedyś. O poległych pod Urszulinem powstańcach mało kto już pamięta.

Uratować przed zapomnieniem bohaterów spod Urszulina postanowił Adam Panasiuk z Nadleśnictwem Parczew, Poleskim Parkiem Narodowym, Gminnym Zakładem Usług Komunalnych w Urszulinie i kilkoma miejscowymi społecznikami. Już prawie gotowy jest szlak powstańczy, składający się z 7 tablic, na których uczestnicy bitwy, poprzez raporty i pamiętniki, opowiadają o jej przebiegu. Pierwsza tablica stanie przy drodze w pobliżu parku rekreacyjnego, a ostatnia tuż przed wspomnianym dębem. Już jest gotowy kilkumetrowy krzyż, upamiętniający poległych powstańców.

Organizatorzy zapraszają wszystkich zainteresowanych na uroczyste otwarcie szlaku i poświęcenie nowego krzyża przez miejscowego proboszcza ks. Mariana Franczuka – w sobotę, 7 lipca, w 155. rocznicę, o godzinie 11.00, przy pierwszej tablicy (przy drodze od parku rekreacyjnego do dawnej piekarni).