Rodzinne gniazdo z dotacją

Stowarzyszenie Mieszkańców Małochwieja Małego „Rodzinne gniazdo” pozyskało pieniądze na aktywizację lokalnej społeczności i promocję postaw proekologicznych. Środki będą pochodzić z Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich „Lubelskie lokalnie Mikrodotacje FIO 4”, a realizacja projektu rozpocznie się jeszcze w tym miesiącu.

– Zaplanowaliśmy kilka działań, które będą skierowane do osób w różnym wieku. Chcemy w ten sposób zaangażować mieszkańców w życie publiczne, a także zainteresować ich problemami środowiska naturalnego i pokazać sposoby ich rozwiązywania – zapowiada prezes stowarzyszenia Maria Kowalczyk.

Autorzy projektu pod nazwą „Nasze podchody do ochrony przyrody – ekologiczna edukacja mieszkańców Małochwieja Małego” zamierzają m.in. opracować ulotkę na temat segregacji odpadów. Kolejny pomysł to konkursy: na najładniejszą posesję i fotograficzny na ciekawy obiekt przyrodniczy pod hasłem „Wszystkich nas zachwyca piękna okolica”.

Będą także rodzinne potyczki ekologiczne „Mamo, Tato co Ty na to?”. W ramach projektu jest planowane również zagospodarowanie placu przy Wiejskim Domu Kultury w Małochwieju Małym. W jego otoczeniu pojawią się nowe krzewy, ławki, stojak na rowery, grill i żagiel przeciwsłoneczny, pod którym będą organizowane spotkania integracyjne i zabawy dla dzieci. Wszystkie inicjatywy będą realizowane od maja do końca lipca tego roku, a wartość projektu szacuje się na 4 tys. zł.

Stowarzyszenie czeka również na rozpatrzenie wniosku o przyznanie dofinansowania z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przez Lokalną Grupę Działania Krasnystaw Plus. W tym przypadku chodzi o dotację na „Szkołę aktywności społecznej”. Obejmuje on, m.in.: kursy komputerowe, warsztaty rękodzielnicze, malarskie i taneczne, wykłady w Wiejskiej Szkole Zdrowia, wyjazd do Centrum Edukacji Zielarskiej w Boniewie. Całość ma zakończyć impreza integracyjna. Realizacja tych pomysłów może kosztować ponad 15,5 tys. zł. Jeśli pieniądze z PROW zostaną przyznane projekt będzie realizowany w 2021 r. (k)