Rok krasnostawskiego Caritasu

Rozmowa z Moniką Kowalczyk, kierownikiem Centrum Charytatywnego Caritas w Krasnymstawie.

Nowy Tydzień: – 21 maja 2017 r. minął rok od uroczystego otwarcia Centrum Charytatywnego Caritas w Krasnymstawie. Co przez ten czas się wydarzyło?
Monika Kowalczyk: – Bez wątpienia wydarzyło się wiele dobrego. Pierwsze działania skierowaliśmy do dzieci, otworzyliśmy świetlicę, gdzie każdego dnia po lekcjach odbywają się zajęcia, a w czasie ferii zimowych i wakacji dodatkowo proponujemy najmłodszym zimowiska i kolonie. Już dziś zapraszam dzieci, uczęszczające do szkół podstawowych na terenie miasta Krasnystaw, na wakacje do Caritasu! Otrzymaliśmy wsparcie finansowe z urzędu miasta i w ramach projektu „Nie komputerom w czasie wakacji”, organizować będziemy m.in. wycieczki do Krasnobrodu, pikniki w leśniczówce, wyjścia do kina, zajęcia sportowe, zajęcia techniczne, pokazy chemiczne i wiele innych atrakcji, które mają pokazać dzieciom, że spędzanie czasu z dala od komputera nie jest nudne, a wręcz przeciwnie, może być bardzo ciekawe. Otworzyliśmy nowoczesny Ośrodek Rehabilitacyjny, doskonale wyposażony, w sprzęt do przeprowadzania zabiegów: laseroterapii, magnetoterapii, elektroterapii, krioterapii, hydroterapii oraz masażu klasycznego. Każdy pacjent, ma ustalany indywidualny, optymalny tryb rehabilitacji w oparciu o skierowanie od lekarza. Codziennie przyjmujemy ok. 50 pacjentów. Obecnie czekamy na ogłoszenie konkursu przez NFZ, jeśli otrzymamy dofinansowanie, wówczas będziemy mogli zwiększyć kadrę fizjoterapeutów i przyjmować więcej pacjentów.
– Istotnie, to bogata oferta w zakresie dbałości o fizyczny stan zdrowia pacjentów, a co z „duchem”, przecież nie od dzisiaj wiadomo, że w „zdrowym ciele…”?
– O tym również nie zapomnieliśmy. W Centrum działa gabinet psychologa. Lęk przed chorobą lub niepełnosprawnością i kojarzenie tych stanów z „najgorszym”, to typowa postawa wśród większości pacjentów. A przecież medycyna zrobiła ogromne postępy i obecnie większość chorób można skutecznie leczyć i rehabilitować. Rolą psychologa jest uświadomienie pacjentom, że od ich postawy zależy bardzo wiele, że tkwi w nich ogromna siła, którą można uruchomić w celu odzyskania zdrowia. Postawa to podstawa! W środy i czwartki zapraszamy na indywidualne porady psychologiczne, po uprzednim umówieniu. Cyklicznie też odbywają się grupowe spotkania seniorów z psychologiem, jak również z dietetykiem i ratownikiem medycznym. Już dzisiaj serdecznie zapraszam seniorów, na pierwszy w tym roku piknik wyjazdowy w ramach projektu „Aktywny senior”, który odbędzie się 12 czerwca w leśniczówce w Jaślikowie. Zapisy w budynku Caritas w Krasnymstawie przy ul. Szkolnej 9. W bieżącym roku przewidzieliśmy wiele działań skierowanych do osób starszych.
– W Centrum często można zauważyć bardzo młode osoby w charakterystycznych czerwonych koszulkach. Kim one są?
– To nasi niezastąpieni wolontariusze! Młodzież, która dobrowolnie i z uśmiechem, niesie pomoc ubogim, chorym, samotnym i oczywiście dzieciom. Typowymi inicjatywami, jakie podejmują są, zbiórki pieniędzy i żywności, kiermasze bożonarodzeniowe i wielkanocne, z których całkowity dochód przeznaczany jest na cele dobroczynne. Najważniejsze jednak jest włączanie się wolontariuszy w zajęcia z dziećmi na świetlicy oraz organizowanie specjalnych eventów np. rodzinne budowanie karmników dla ptaków. Nasi wolontariusze pomagali również przy otwarciu CChC w Krasnymstawie, Biegach Caritas, Kilometrach Caritas, Tornistrze pełnym uśmiechu i wielu innych. Aktualnie ruszyła archidiecezjalna akcja „Poducha Malucha”. Zbierane są nowe, kolorowe poduszki typu „Jasiek”, które w Dzień Dziecka zostaną przekazane najmłodszym pacjentom Szpitala Dziecięcego w Lublinie przy ulicy Chodźki. Poduszki można przynosić do Centrum Caritas przy ul. Szkolnej 9, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.00.
– Jakie działania zaplanowali Państwo na najbliższy czas?
– W najbliższym czasie zapraszamy mieszkańców Krasnegostawu i okolic, którzy posiadają orzeczenie lekarskie o niepełnosprawności, na szkolenie zawodowe pt. Archiwista/Pracownik biurowy. W ramach szkolenia oferujemy uczestnikom dodatek szkoleniowy w wysokości ok. 1 000 zł, a następnie czteromiesięczny staż, również płatny, to wyżywienie oraz zwrot kosztów dojazdu. Zapisy w budynku Caritas.
– Czy działa już w Caritas Hospicjum domowe?
– 31 maja zostanie rozstrzygnięty konkurs w NFZ na dofinansowanie Hospicjum domowego i Pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej. Mam ogromną nadzieję, że otrzymamy kontrakt i będziemy mogli zacząć przyjmować pacjentów, już w lipcu.
– Czy planują Państwo jakieś nowe przedsięwzięcia jeszcze w tym roku?
-Pragniemy otoczyć wsparciem kobiety w trakcie choroby i po chorobie nowotworowej. Mamy w planie utworzenie Katolickiego Ośrodka Wsparcia, czyli miejsca gdzie pacjentki znajdą pomocy, w tym trudnym dla nich czasie. Pragniemy również w ramach Ośrodka, zająć się profilaktyką przeciwnowotworową, zachęcać kobiety do dbania o zdrowie, do badań i kontrolnych wizyt u lekarzy. Przy naszym Ośrodku działa również Centrum Pomocy Doraźnej, gdzie zbieramy podstawowe artykuły higieniczne, pościel, odzież, artykuły gospodarstwa domowego i żywność, aby później wykorzystać zgromadzone zasoby dla najbardziej potrzebujących. W ostatnich miesiącach z uwagi na kilka pożarów domów mieszkalnych, pomocy udzielaliśmy głównie pogorzelcom. Zachęcamy do przynoszenia czystej, niezniszczonej odzieży, koców, pościeli, których Państwo już nie potrzebują, z całą pewnością dary te, znajdą wdzięcznych odbiorców.
Dziękuję za rozmowę.

Kontakt: Centrum Charytatywne Caritas
ul. Szkolna 9, Krasnystaw, tel. 81 473 25 19