Rolniku, uważaj!

Nasze gospodarstwa wciąż niebezpieczne. Mimo licznych akcji informacyjnych i wzrostu świadomości, tylko w ubiegłym roku w naszym regionie doszło do blisko 300 wypadków w rolnictwie, a do końca marca br. do kolejnych 60.

Dramatyczne sceny rozegrały się w lipcu ubiegłego roku na terenie jednego z gospodarstw w gminie Chełm. Przy pomocy podnośnika ślimakowego, czyli tzw. żmijki, 34-letni rolnik chciał przetransportować zboże z silosu na przyczepę ciągnika. Podłączył urządzenie i w pewnym momencie, podczas przeładunku, doszło do przebicia prądu. Poraziło go 400V.

– Pomimo prowadzonej przez załogę karetki pogotowia reanimacji mężczyzna zmarł – informowała wówczas podkom. Ewa Czyż, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Okazuje się jednak, że to nie jedyne tragiczne zdarzenie w gospodarstwie rolnym, do jakiego doszło w ostatnim czasie w naszym regionie.

– W 2017 roku do placówek terenowych KRUS w Chełmie, Krasnymstawie oraz Włodawie zgłoszono ogółem 288 wypadków, w tym 3 ze skutkiem śmiertelnym – mówi Patrycja Józefowicz, główny specjalista OR KRUS w Lublinie.

W powiecie chełmskim najwięcej wypadków zgłoszono z obszaru gminy: Chełm – 17, Sawin – 13, Wierzbica – 12, Kamień – 11 i Leśniowice – 11, w powiecie włodawskim z terenu gmin: Hańsk – 21, Urszulin – 20, Hanna – 12 oraz Stary Brus – 11 i Włodawa – 11, a w powiecie krasnostawskim najwięcej zgłoszeń miało miejsce w gminach: Żółkiewka – 18, Krasnystaw – 17, Izbica – 14, Rudnik – 13 oraz Łopiennik Górny – 12.

– Z analizy danych o wypadkach i chorobach zawodowych rolników wynika, że podobnie jak w latach poprzednich, największą liczbę stanowiły te z kategorii „upadek osób”. Kolejne, pod względem liczności były „pochwycenia i uderzenia przez ruchome części maszyn i urządzeń” oraz „uderzenia, przygniecenia i pogryzienia przez zwierzęta” – dodaje P. Józefowicz.

Do najczęstszych przyczyn wypadków KRUS zalicza natomiast zły stan nawierzchni podwórzy, ciągów komunikacyjnych i placów manewrowych w gospodarstwie rolnym, nieużywanie odpowiedniego obuwia roboczego i niedostateczną koncentrację uwagi na wykonywanej czynności. (mg)