Rondo na niebezpiecznym skrzyżowaniu?

Trwają prace nad dokumentacją projektową przebudowy drogi wojewódzkiej nr 842 z Krasnegostawu do Kraśnika. To dobry moment na zgłaszanie uwag. Taką zgłosiła wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik. Jej zdaniem, w Białce, na skrzyżowaniu tej drogi z powiatową w kierunku Niemienic i gminną, powinno powstać rondo. Dla bezpieczeństwa kierowców.

– To bardzo niebezpieczne skrzyżowanie – podkreśla wójt gminy Krasnystaw, Edyta Gajowiak-Powroźnik. – Dlatego zwróciliśmy się do władz województwa lubelskiego z gorącym apelem o przebudowę tego skrzyżowania.

W Białce krzyżują się aż trzy drogi: wojewódzka nr 842 z Krasnegostawu w kierunku Kraśnika, powiatowa do Niemienic i Krasnegostawu oraz gminna, lokalna. Bardzo niebezpieczny jest zjazd z drogi wojewódzkiej w kierunku miasta, ale również wjazd na nią, ponieważ ma to miejsce na ostrym łuku. – Kierowcy jadący od strony Gorzkowa i chcący skręcić do Niemienic w kierunku Krasnegostawu, mają bardzo ograniczoną widoczność – podkreśla wójt Gajowiak-Powroźnik. Dopiero niemal przy samej osi widać pojazdy poruszające się od Zażółkwi w kierunku Gorzkowa.

Zdaniem wójt, obecne rozwiązanie jest niebezpieczne. Pamiętajmy, że na drodze wojewódzkiej nr 842, która łączy trasy krajowe nr 17 i nr 19 oraz krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 835 z Lublina do Biłgoraja, panuje nasilony tranzyt towarowy.

– Skrzyżowanie o ruchu okrężnym, czyli tzw. rondo, byłoby najrozsądniejszym rozwiązaniem – mówi wójt Gajowiak-Powroźnik. – Zapewni właściwą płynność ruchu drogowego i bezpieczeństwo użytkowników. Potrzebę takiego rozwiązania widzi nie tylko gmina Krasnystaw, ale również powiat krasnostawski i miasto Krasnystaw. Jako samorządowcy w tej sprawie deklarujemy współpracę.

Zgodnie z zapowiedziami władz województwa lubelskiego, droga nr 842 z Krasnegostawu do Kraśnika ma zostać przebudowana na dwóch odcinkach. Pierwszy 30-kilometrowy sięga od Zażółkwi przez Gorzków, Żółkiewkę do miejscowości Wysokie w powiecie lubelskim. Stan techniczny nawierzchni w wielu miejscach wymaga generalnego remontu. Najgorzej wygląda odcinek z Zażółkwi do Białki. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here