Rosną następcy Wajdy

17 kwietnia odbył się tegoroczny finał Unia Film Festival. O udział w ścisłej czołówce walczyło 60 produkcji z całego kraju. Widzowie mogli podziwiać na dużym ekranie w Centrum Kultury 24 z nich. Unia Film Festival organizuje III LO im. Unii Lubelskiej
Zachwyceni sztuką dziesiątej muzy


Jury, jak co roku, stanęło przed trudnym zadaniem ocenienia wyselekcjonowanych, najlepszych 24 filmów. Do pokazu pozakonkursowego zakwalifikował się ponadto film Bartłomieja Buczaka „Szala samobójcy” jako ciekawy przykład machinimy, czyli animacji opartej o obraz wygenerowany przez silniki gry komputerowej.

– Z roku na rok wzrasta poziom wykonania samych filmów, a młodzież zaskakuje nas pomysłami, więc wybór najlepszych produkcji jest coraz trudniejszy – podkreśla Justyna Malicka, koordynatorka Unia Film Festival, nauczycielka języka polskiego w III LO im. Unii Lubelskiej.

Do konkursu w okresie od września 2018 do kwietnia 2019 można było zgłosić krótkometrażowy film fabularny, dokumentalny lub animowany. Za kamerami stanęli uczniowie klas siódmych i ósmych szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych (od 13. do 19. roku życia).

W rywalizacji uczestniczyła młodzież z całej Polski. Zarówno reżyseria, scenariusz, zdjęcia jak i montaż musiały być samodzielnym dziełem uczniów. Filmy oceniło profesjonalne jury złożone z osób ze środowiska filmowego. Nagrody to m.in. sprzęt filmowy, wydawnictwa książkowe i filmowe oraz kurs fotografii w Lubelskiej Szkole Fotografii. W konkursie III LO reprezentowały m.in. jego uczennice: Ewa i Miriam Japola. Do finału dostały się aż dwa ich filmy krótkometrażowe: „A wilk nie zawył” i „2 słowa za dużo”.

– Pomysły i scenariusze zawsze pochodzą od Miriam, to ona wymyśla fabuły. Ja zajmuję się dźwiękiem, montażem i zdjęciami – tłumaczy Ewa Japola. – Film „A wilk nie zawył” nakręciłyśmy w ferie, musiałyśmy go oczywiście skrócić – dodaje Miriam. To nie pierwszy wspólny film dziewczyn. Obie bardzo lubią filmowe eksperymenty. Zaczynały od nagrywania zabawek i tworzenia domowych przedstawień. W „zabawę w kino” angażują też swoich młodszych braci. W filmie „2 słowa za dużo” jedną z głównych ról powierzyły swojemu 12-letniemu bratu Ignasiowi.

Emilia Kalwińska

Werdykt jury głównego w składzie:

Vita Maria Drygas, Piotr Ligienza, Kamil Niewiński, Andrzej Rusin
Grand Prix – „Dworzec 5:15” w reżyserii Kingi Tuźnik VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie.
II miejsce – „Dwa słowa za dużo” w reżyserii Ewy i Miriam Japoli III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie.
III miejsce – „Coexist” w reżyserii Sekcji Animacji Animagrzej School Miejski Ośrodek Kultury w Kędzierzynie – Koźlu.
III miejsce – „Wielki format” w reżyserii Anny Walczak Zespół Państwowych Szkół Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi.
Nagroda za montaż dla Miłosza Karskiego za film „ The Hunt” Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie.
Nagroda za rolę męską w filmie „NOISE” dla Kacpra Gaduły – Zawratyńskiego Liceum Filmowe w Warszawie.
Nagroda dla filmu „Teatr doraźny” w reż. Kacpra Słomki MCK Ostrowiec Świętokrzyski.
Najlepszy film z województwa lubelskiego – „Dwa słowa za dużo” w reż. Ewy i Miriam Japoli.
Wyróżnienia:
Nagroda indywidualna dla Ignacego Japoli za rolę w filmie „Dwa słowa za dużo”.
Werdykt jury młodzieżowego w składzie: Natalia Boguta, Dagmara Cioska, Anna Jakubowska, Piotr Kamiński, Kacper Wiącek
I nagroda – nie przyznano
II nagroda – „Noise” w reż. Gustawa Kowalskiego.
II nagroda – „Dworzec 5:15” w reż. Kingi Tuźnik.
III Nagroda – „ Wielki format” w reż. Anny Walczak.
Wyróżnienia:
Za scenariusz „Dwa słowa za dużo” – Miriam Japola.
Za kreację aktorską Ignacego Japoli w filmie „Dwa słowa za dużo”.
Nagroda publiczności
Rewolucja przemysłowa – Antek Michalak III Liceum Ogólnokształcące im. Unii Lubelskiej w Lublinie.
Nagrody Młodzieżowej Rady Miasta Lublin za filmy istotne dla młodzieży
„Dwa słowa za dużo” w reżyserii Ewy i Miriam Japoli oraz „Nie odrywaj wzroku” Weroniki Wojtowicz II Liceum Ogólnokształcące w Krośnie.