Rosną ośrodki wsparcia

Nowe ośrodki na Kalinowszczyźnie mają być oddane do użytku w październiku tego roku

Dobiega końca budowa rodzinnych domów wsparcia przy ulicy Kalinowszczyzna. Łącznie zapewnią one 16 osobom pobyt całodobowy i 20 osobom pobyt dzienny. Otwarcie jest planowane na październik. To nie jedyna inwestycja służąca opiece społecznej, którą kończy miasto.


W ubiegłym tygodniu dziennikarze mogli zajrzeć na kończącą się budowę domów wsparcia. – Zyskamy dwa ośrodki wsparcia, w każdym będzie mieszkało 8 osób na stałe, a oprócz tego na dole będzie dzienny pobyt dla osób, które będą mogły przychodzić z zewnątrz – wylicza Andrzej Łaba, dyrektor Domu Pomocy Społecznej „Kalina”. Domy pomocy mają zostać otwarte na początku października. Całkowita wartość projektu wynosi 3,4, mln zł. Kwota dofinansowania to 3 mln zł, w tym 2,7 mln zł to środki z Unii Europejskiej. Około 300 tysięcy złotych pochodzi z budżetu państwa, reszta to koszt własny miasta.

Kolejną inwestycją jest trwająca rozbudowa środowiskowego domu pomocy, który również znajduje się przy ulicy Kalinowszczyzna. – Obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz i na zewnątrz budynku. Przygotowywana jest również procedura przetargowa na dostawę wyposażenia – informuje Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza. Kiedy planowane jest otwarcie?

– Jeśli chodzi o rozbudowę środowiskowego domu samopomocy, chcemy uruchomić go z nowym rokiem, gdyż tamta inwestycja jest dużo większa. Te dwa domy mają około 700 metrów kwadratowych, a w tym rozbudowanym domu samopomocy jest 2800 metrów kwadratowych – tłumaczył A. Łaba. Z całodobowej opieki skorzystają tam 24 osoby, a 30 osób z opieki dziennej. Utworzonych zostanie także 6 miejsc „całodobowych wytchnieniowych” okresowego pobytu.

Całkowita wartość projektu wynosi 14,4 mln złotych. 8,8 mln złotych to kwota dofinansowania z Unii Europejskiej. 1,1 mln złotych na wkład własny pochodzi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Grzegorz Rekiel