Rosną w tańcu

W jubileuszowym przedstawieniu zaprezentowali się wszyscy tancerze tworzący zespoły „Arabeska Mini – Mini”, „Arabeska Mini”, „Arabeska Młodsza”, „Arabeska Starsza” i „Arabeska Młodzieżowa”

Już dwie dekady w Młodzieżowym Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie przy ul. Grodzkiej 11, w sercu Starego Miasta, działa niezwykły zespół tańca dla dzieci i młodzieży. Młodych tancerzy od początku prowadzi pani Agnieszka Kępka.


– Od 20 lat zespól tańczy, działa, a wszystko to za sprawą pani Agnieszki Kępki, nauczyciela i wybitnego choreografa – podkreślała podczas uroczystej gali w piątek, 9 czerwca, pani Agnieszka Walkiewicz-Puła, dyrektor MDK „Pod Akacją”. „Arabeskę” tworzy pięć grup tancerzy w wieku od 5 do 20 lat. Umiejętności taneczne zdobywa w niej prawie setka dzieci i młodzieży. Na scenie Centrum Kongresowego UP zaprezentowali się wszyscy tancerze tworzący zespoły „Arabeska Mini – Mini”, „Arabeska Mini”, „Arabeska Młodsza”, „Arabeska Starsza” i „Arabeska Młodzieżowa”.
Młodzi i mali artyści tańczyli, prezentując różne techniki tańca współczesnego, a każdy starannie opracowany układ tworzył małe widowisko taneczne. Aplauz publiczności zbierali zwłaszcza najmłodsi artyści „Arabeski”, którzy zaprezentowali się na scenie, jako, tańczące króliczki, wyskakujące z magicznego kapelusza. Nie zabrakło również pokazów umiejętności starszej młodzieży, która zachwycała w dynamicznych układach. Wszyscy tancerze, ci mali i ci duzi, zgodnie podkreślają dobrą atmosferę, jaka panuje w tym zespole. – Dołączyłam do „Arabeski” rok temu, wcześniej uczyłam się tańca w innym miejscu, ale mój klub nie były za dobry, więc postanowiłam się zapisać do MDK „Pod Akacją”. Tu od razu zaczęłam robić postępy. To zasługa pani Agnieszki Kępki, która mnie wspierała i dopingowała po każdej próbie. Miałam coraz większą ochotę uczyć się, starać i być jak najlepszą – mówi Zuzanna Kłysiak, 16-letnia tancerka z „Arabeski Młodzieżowej”. Razem z nią w grupie tańczy 11 dziewcząt. Atmosfera w całym zespole jest bardzo rodzinna – świętowane są wspólnie urodziny, obchodzone święta. – „Arabeska” to nie tylko taniec, to także wielka rodzina, w której można się wyżalić, podzielić radością, szczerze porozmawiać, zaprzyjaźnić się – podkreślają zgodnie tancerze.
Zespół jest laureatem wielu prestiżowych nagród i od wielu lat reprezentuje Lublin w czasie koncertów, konkursów, festiwali tanecznych i innych imprez o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim. 20. urodziny „Arabeski” były również okazją to licznych wyróżnień i podziękowań. W imieniu prezydenta Krzysztofa Żuka medal 700-lecia całemu MDK „Pod Akacją” wręczyła Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania UM Lublin razem z radnym Mariuszem Banachem, przewodniczącym Komisji Oświaty i Wychowania Rady Miasta Lublin. – Każdego roku w MDK „Pod Akacją” grupa 1400 uczniów z Lublina ma możliwość spędzenia czasu, także podczas ferii i wakacji – podkreślała pani dyrektor Dumkiewicz-Sprawka.
Pani Agnieszka Kępka otrzymała od prezydenta Lublina nagrodę okolicznościową z okazji jubileuszu 20-lecia „Arabeski” „Z podziękowaniem za pełną profesjonalizmu pracę, wdrażanie nowatorskich programów edukacji tanecznej, wielkie zaangażowanie w prowadzenie zespołów skupiających dzieci i młodzież”. „Arabeska” otrzymała także Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego od Sławomira Sosnowskiego, marszałka województwa lubelskiego (dobrej jakości kamerę, która posłuży do utrwalania działalności zespołu). – Dziękuję zespołowi, który już 20 lat tak pięknie tworzy kulturę na niwie młodzieżowej – podkreślał Andrzej Miskur, dyrektor Departamentu Kultury, Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego. Agnieszka Kępka otrzymała z jego rąk także Nagrodę Kulturalną Województwa Lubelskiego. Jubileuszowemu koncertowi towarzyszyły prezentowane w foyer Centrum Kultury wystawy dokumentujące bogaty dorobek sceniczny zespołu: „Niech taniec trwa…” – jubileuszowa wystawa fotografii zespołu w ujęciu historycznym, oraz „Arabeski, piruety i taneczne pas…” – wystawa autorstwa uczestniczek Pracowni Fotografii MDK „Pod Akacją” (Anny Borowskiej, Weroniki Gajek, Mai Górskiej i Idy Starek oraz uczestniczek Zespołu Tanecznego Arabeska: Joanny Lipskiej i Alicji Sadowskiej). Tancerzy oklaskiwała licznie przybyła publiczność. Emilia Kalwińska