Rośnie bezrobocie

O około 5 procent wzrosła od końca marca liczba bezrobotnych zarejestrowanych w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie. W związku z tarczą antykryzysową do urzędu wpłynęło około 17 tysięcy wniosków o udzielenie wsparcia.


– Według stanu na 30 kwietnia liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Miejskim Urzędzie Pracy w Lublinie wynosiła 9859 – mówi Monika Różycka-Górska, rzecznik prasowy MUP w Lublinie. W porównaniu z danymi z końca marca oznacza to wzrost o 469 osób. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w MUP w ciągu miesiąca wzrosła zatem o około 5 procent.

Między 16 marca a 4 maja tego roku do MUP w Lublinie wpłynęło 1088 wniosków o rejestrację osób chcących uzyskać status osoby bezrobotnej. Daje to średnio około 31 wniosków dziennie. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na koniec marca tego roku stopa bezrobocia dla Lublina kształtowała się na poziomie 5,1%. To mniej, niż w skali całego kraju (5,4 %) i znacznie mniej niż w skali województwa lubelskiego (7,6 %).

W związku z tarczą antykryzysową do 5 maja do MUP w Lublinie wpłynęło 16 831 wniosków o udzielenie wsparcia. – Dotyczą one pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy; dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców; dofinansowania części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników oraz dofinansowania części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenia społeczne dla organizacji pozarządowej – wylicza M. Różycka-Górska. Łącznie do dyspozycji na wspomniane formy wsparcia MUP ma około 45,4 mln złotych.

Szczegółowe informacje oraz zasady naboru wniosków publikowane są na bieżąco na stronie MUP w Lublinie. – Wyodrębniliśmy też infolinię do udzielania informacji przedsiębiorcom pod numerem 81 466 52 44, 81 466 52 41, 81 466 52 24 oraz specjalnie dedykowany adres e-mail: tarcza@mup.lublin.pl. Do dyspozycji pracodawców i przedsiębiorców został również uruchomiony dodatkowy numer telefonu: 81 466 52 57 – dodaje M. Różycka-Górska.

W czasie epidemii koronawirusa mieszkańcom regionu pomagają nie tylko urzędy pracy, ale też Zakład Ubezpieczeń Społecznych. – ZUS zwolnił dotychczas ze składek przedsiębiorców z województwa lubelskiego na kwotę ponad 64 mln złotych – poinformowała w ubiegłym tygodniu Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Grzegorz Rekiel