Rowerem na wskroś przez górki

Ścieżka pieszo-rowerowa o długości ponad kilometra i szerokości 3 metrów przetnie górki czechowskie, łącząc Czechów ze Sławinem. Wraz z niewielkim placem zabaw stanowić będzie część parku naturalistyczego, który TBV Investment zamierza utworzyć na 75 hektarach sprzedanych 30 września ubiegłego roku za symboliczną 1 zł miastu. Na pozostałej części ponad 100 hektarowej działki, którą spółka nabyła na początku 2016 roku, deweloper zamierza wybudować kilka tysięcy mieszkań. Tyle, że uchwałę RM Lublin dopuszczającą budowę tam bloków uchylił WSA w Lublinie.


W czwartek TBV pokazał, co zamierza zrobić w I etapie budowy naturalistycznego parku już nie nazywanego szumnie Parkiem 700-lecia jak wcześniej przy okazji billboardowej kampanii, ale Park Górki Czechowskie – taka nazwa znalazła się na prezentowanych grafikach.

Ścieżka pieszo-rowerowa o długości około 1 km ma połączyć komunikacyjnie dwie dzielnice: Czechów i Sławin, co jak podkreślają przedstawiciele dewelopera ma ułatwić mieszkańcom korzystanie z zielonej przestrzeni górek i o co mieszkańcy mieli prosić. Zarówno ścieżka, jak i plac zabaw o powierzchni około 500 mkw, który ma powstać równocześnie będą wykorzystywać istniejące ukształtowanie terenu, a sposób ich wykonania ma wpisywać się w otaczającą przestrzeń.

– Od początku pracy nad koncepcją główną Parku Górki Czechowskie jego ideą jest zachowanie ekstensywnego naturalistycznego charakteru terenu, przy jednoczesnej realizacji zasadniczych celów: ochrony krajobrazu i udostępnienia terenu parku mieszkańcom Lublina. Trzeci wiodący cel to szeroko pojęta edukacja przyrodniczo-ekologiczna. Pierwszy etap realizacji będzie swoistym sprawdzianem dla zaproponowanych rozwiązań funkcjonalnych i technicznych i pozwoli je przetestować przed aplikacją na cały teren parku w kolejnych etapach jego powstawania – mówi Piotr Szkołut, architekt krajobrazu z firmy Garden Concept, która odpowiada za projekt parku Górki Czechowskie.

Na Czechowie ścieżka rozpoczynać się będzie za marketem Lidl przy ul. Koncertowej. Z drugiej strony, przy ul. Poligonowej, wejścia będą dwa – obok przystanku i przejścia podziemnego. Nawierzchnia ścieżki będzie czynna hydrologicznie i wykonana zostanie z odpowiednio zagęszczonych, przepuszczalnych warstw kruszywa naturalnego. Trasa będzie oświetlona i wyposażona w elementy małej architektury, jak ławki, kosze na śmieci z segregacją odpadów, stojaki na rowery czy tablice informacyjne. Wejścia zaznaczone będą indywidualnie zaprojektowanymi witaczami z nazwą parku.

Jako dodatkową atrakcję przy ścieżce zaplanowano naturalny plac zabaw o powierzchni około 500 mkw, który będzie w przyszłym parku jednym z czterech miejsc dedykowanym najmłodszym użytkownikom. Na placu zabaw znajdziemy m.in. kolejkę linową, konstrukcję do balansowania, zjeżdżalnie, tunel, skarpę wspinaczkową, huśtawki i rozległą piaskownicę.

Spółka TBV w tym tygodniu zamierza wystąpić o pozwolenie na budowę ścieżki i placu. Gdy tylko je otrzyma ogłosi przetarg. Zdaniem przedstawicieli dewelopera pierwszy etap parku będzie gotowy jeszcze w tym roku! Przypomnijmy! Spółka TBV zadeklarowała, że na budowę parku wyłoży około 10 milionów! MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here