Rozliczenia czas zacząć

Od dziś, 15 lutego, rusza akcja rozliczenia podatku za 2020 r. Twój e-PIT jest już dostępny w systemie!


Podatnicy chcący wysłać PIT za 2020 rok za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, w przeciwieństwie do lat ubiegłych, nie będą już logować się do samej usługi Twój e-PIT, lecz do rządowego systemu e-Urząd Skarbowy (https://urzadskarbowy.gov.pl/), który został uruchomiony 1 lutego. Możemy zalogować się do niego korzystając z profilu zaufanego, bankowości elektronicznej, e-dowodu lub danymi autoryzacyjnymi z ubiegłorocznego zeznania podatkowego (PESEL lub NIP i kwota przychodów).

W tym ostatnim przypadku będziemy mieć dostęp jedynie do swoich danych i usługi Twój e-PIT. Pozostałe usługi e-Urzędu Skarbowego m. in. wykaz mandatów karnych, twój numer mikrorachunku podatkowego (na który wpłacasz PIT, CIT i VAT) czy e-mikrofirmę (do generowania i wysyłania JPK) nie będą dostępne.

Po zalogowaniu się do systemu wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe znajdą podatnicy rozliczający się na drukach PIT-28 (składają go podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych), PIT-36 (podatnicy prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej), PIT-37 (podatnicy mający tylko przychody uzyskiwane i rozliczane za pośrednictwem płatników, czyli pracownicy i zleceniobiorcy), PIT-38 (podatnicy, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody np. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych).

Wspomniane deklaracje nie w każdym przypadku będą jednak zupełnie gotowe do zaakceptowania i wysłania do urzędu skarbowego. Po otwarciu udostępnionej przez KAS deklaracji podatnicy powinni skontrolować, czy wszystkie dane podatkowe zostały wprowadzone do zeznania PIT poprawnie. Warto również przyjrzeć się przysługującym ulgom i odliczeniom i sprawdzić, czy w gotowym rozliczeniu PIT zostały one uwzględnione.

Jeśli nie zajrzymy do naszego zeznania lub nie dokonamy w nich żadnych zmian i sami go nie wyślemy, system zrobi to za nas z końcem kwietnia. Nie jest to oczywiście korzystne dla osób, które korzystają w swoich zeznaniach z ulg i będą miały do zwrotu nadpłacony podatek. W takim przypadku im szybciej podatnik złoży deklarację, tym szybciej (urząd ma na to maksymalnie 45 dni od dnia złożenia prawidłowego zeznania w formie elektronicznej i trzy miesiące jeśli zrobiliśmy to „papierowo”) otrzyma pieniądze. Z preferencji skorzystają podatnicy, którzy posiadają kartę dużej rodziny, oni otrzymają zwrot podatku po 30 dniach.

Tak rozliczaliśmy się w 2020 roku

W ubiegłym roku podatnicy województwa lubelskiego złożyli łącznie aż 885 546 zeznań podatkowych. Aż 85 % z nich (753 359) złożono drogą elektroniczną – informuje Michał Deruś, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Lublinie i jak podkreśla lubelscy podatnicy docenili nową usługę Twój e-PIT. – Z tego sposobu rozliczenia skorzystało aż 340 473 podatników (ponad 45 %). W strukturze złożonych zeznań przeważały PIT-37, których zarejestrowano blisko 700 tys. – dodaje.

Lubelscy podatnicy za 2019 rok wykazali należny podatek w wysokości 3 769 708 699,00 zł. Do zapłaty (dopłaty) za 2019 r. wykazano kwotę 340 412 796,00 zł, a do zwrotu 650 739 045,00 zł. Najwyższy zadeklarowany dochód wyniósł ponad 31 mln złotych i został wykazany w zeznaniu PIT-36L (31 453 507,00 zł). Najwyższa kwota do zapłaty wyniosła ponad 3,5 mln złotych (PIT-38), zaś najwyższy zwrot wykazano w kwocie ponad 2,7 mln złotych (PIT-36L).

Tradycyjnie nasi podatnicy kolejny rok z rzędu bili rekordy w przekazywaniu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W 516 251 zeznaniach zadeklarowano odpis na rzecz OPP w kwocie prawie 34 mln złotych, tj. o trzy miliony więcej niż rok wcześniej i aż o siedem milionów więcej niż za 2017 rok. Najpopularniejszą organizacją pożytku publicznego na którą przekazywano 1% była Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, która otrzymała od podatników naszego województwa ponad 7,5 mln zł. Drugą w kolejności wybieranych OPP było „Lubelskie Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie” z kwotą ponad 2,35 mln zł. Dużą popularnością podatników cieszyły się również „AVALON – Bezpośrednia pomoc niepełnosprawnym” (ponad 1,57 mln zł) i Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko” (ponad 1,5 mln zł)

Najbogatsi podatnicy

Z dochodami w drugim progu podatkowym, tj. powyżej 85 tys. złotych złożono 7 649 zeznań PIT-36 i 21 326 PIT-37. Dochody powyżej 1 miliona złotych wykazano w 941. W tej grupie najwięcej osób, bo aż 875 podatników prowadziło działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem liniowym składając PIT-36L. Najwięcej milionerów (193) rozliczyło się w Lublinie w Pierwszym Urzędzie Skarbowym, 100 w Drugim Urzędzie Skarbowy, a 86 w Trzecim Urzędzie Skarbowym. B

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here