Rozsławiają województwo w kraju i na świecie

Krzysztof Cugowski, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz Piekarnia Sarzyński z Kazimierza Dolnego – to nowi Ambasadorzy Województwa Lubelskiego. Prestiżowe tytuły przyznano już po raz 21!


Laureatów edycji 2019 poznaliśmy podczas uroczystej gali, która w sobotni wieczór odbyła się w Centrum Spotkania Kultur. Tradycyjnie już wyróżnienia przyznano w trzech kategoriach: firma, instytucja i osoba. W tym roku była także jeszcze statuetka specjalna.

Kapituła honorowa konkursu, w skład której weszli: Zarząd Województwa Lubelskiego, a także wojewoda lubelski, przewodniczący Sejmiku Województwa oraz przedstawiciele mediów nie miała łatwego zadania. Do konkursu za 2019 rok zgłoszonych zostało bowiem łącznie aż 46 kandydatów. Ostatecznie do każdej z kategorii nominowano po trzy kandydatury

Tytuł Ambasador Województwa Lubelskiego 2019 w kategorii „firma” zdobyła Piekarnia Sarzyński Barbara Sarzyńska z Kazimierza Dolnego, pozostawiając w pobitym polu nominowane: Fabrykę Cukierków Pszczółka oraz Speed Car z Lublina.

Ambasadorem w kategorii „instytucja” został Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. W tej kategorii nominowane były jeszcze Orkiestra Symfoniczna imienia Karola Namysłowskiego w Zamościu oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Wyróżnienie dla UMCS odebrał JM rektor UMCS prof. Stanisław Michałowski.

– Jest nam bardzo miło, że na 75-lecie otrzymaliśmy tytuł Ambasadora. Gdybym zapytał: Ile jest absolwentów na tej sali? to pewnie okazałoby się, że połowa. Tak wygląda ten dorobek uczelni. Chciałem podziękować kapitule i panu marszałkowi. Trzeba mieć swoich absolwentów by otrzymać ten tytuł – dodał z przekąsem rektor UMCS, odnosząc się do faktu, że marszałek Jarosław Stawiarski także ukończył największą lubelską uczelnię. – Mamy już 75 lat.

To czas rozwoju uczelni, a jednocześnie rozwoju Lublina i regionu – kontynuował prof. Stanisław Michałowski. – Mamy określony poziom rozwoju naukowego. Mamy 1800 młodych ludzi z 50 krajów, czyli jesteśmy bardzo dobrym ambasadorem. Ci młodzi ludzie, gdy przyjeżdżają do nas, są jednocześnie ambasadorami Lublina i Lubelszczyzny w swoich krajach.

W kategorii „osoba” tytuł Ambasadora Województwa Lubelskiego 2019 otrzymał Krzysztof Cugowski, wokalista, współzałożyciel Budki Suflera, dołączając tym samym do licznego grona artystów wyróżnionych prestiżowym tytułem od 1999 roku (m.in. Beata Kozidrak, Ania Dąbrowska, czy kabaret Ani Mru Mru). Nominowani w tej kategorii byli także znakomity przed laty żużlowiec Marek Kępa oraz Adam Antoni Sikorski, dziennikarz TVP Lublin, autor tekstów współpracujący od lat z… Budką Suflera.

Cugowski nie mógł osobiście odebrać wyróżnienia. Na przygotowanym wcześniej filmie podziękował wysokiej kapitule za przyznanie tak zaszczytnego tytułu, podkreślając, że urodził się w Lublinie.

W tym roku przyznano także „specjalnego” Ambasadora. Statuetka trafiła do Polskiego Związku Koszykówki, z którym Województwo Lubelskie nawiązało przed ubiegłorocznymi mistrzostwami świata w Chinach współpracę i któremu, za logo „Lubelskie Smakuj życie!” na reprezentacyjnych spodenkach zapłaciło ponad 1,2 mln. Marszałek Jarosław Stawiarski podczas gali podkreślił korzyści, jakie ze współpracy i reklamy podczas mistrzostw odniosło Województwo Lubelskie, przytaczając kilka liczb: 680 milionów oglądało mecz Polska – Chiny, a całe mistrzostwa ponad 3 mld ludzi w 196 krajach – mówił.

Galę Ambasador Województwa Lubelskiego 2019 uświetniły pokazy taneczne jednej z najlepszych formacji na świecie UDS oraz występ Mateusza Ziółko.

Nowi Markowicze

Podczas sobotniej gali poznaliśmy także firmy, które dołączyły do grona laureatów projektu „Marka Lubelskie”, którego głównym celem jest promocja produktów i usług wytwarzanych na terenie województwa lubelskiego poprzez nadawanie im zastrzeżonego znaku towarowego będącego symbolem jakości, innowacyjności i troski o środowisko.

W 14. edycji spośród 27 kandydatur, do grona 71 już wcześniej wyróżnionych dołączyli: Wędlina z Lublina, Piekarnia Sarzyński z Kazimierza Dolnego, Barwy Zdrowia, Przedsiębiorstwo Wielobranżowe „Ludmiła” Adam Staniec (branża spożywcza), Speed Car – stacje kontroli pojazdów (branża usługowa), Simba Place Zabaw (branża budowlana) i WAT Producent Blach Dachowych (branża produkcyjna). KB