Rudnik wraca do inwestycji

– Z uwagi na ograniczenia i utrudnienia wynikające z pandemii pierwotne terminy realizacji części inwestycji i zadań gminnych zostały wydłużone – informuje Dominika Kostek-Portka z urzędu gminy w Rudniku.

W ostatnim czasie gmina Rudnik wróciła do realizacji przerwanych inwestycji, a także rozpoczęła nowe. – Obecnie trwa podpisywanie umów z mieszkańcami gminy na montaż 223 instalacji solarnych. Wszystko odbywa się w ramach projektu „Energia słoneczna w Gminie Rudnik – czyste środowisko” – informuje Dominika Kostek-Portka z UG Rudnik. Zgodnie z umową zawartą z wykonawcą ostateczny termin zakończenia montażu instalacji to 31 sierpnia. Wartość zadania to 2,4 mln zł, z czego 1,6 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020.

Kolejną dobrą wiadomością dla mieszkańców gminy Rudnik jest rozpoczęta właśnie przebudowa drogi w Kaszubach, która obejmie nieco ponad kilometr. Zadanie pochłonie 616 tys. zł, z czego aż 422 tys. zł pochodzi z Funduszu Dróg Samorządowych. Inwestycja ma się zakończyć 31 lipca.

Gmina Rudnik wyłoniła też wykonawcę modernizacji drogi dojazdowej do gruntów rolnych w miejscowości Mościska. Wartość zadania to 111 tys. zł, z czego połowa pochodzi z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Ale to nie koniec inwestycji drogowych.

– Obecnie ogłoszony został przetarg na remont dróg gminnych w miejscowości Romanówek i miejscowości Płonka Poleśna. Szacowana łączna wartość tego zadania to 100 tys. zł, połowa pochodzi z dotacji z Nadleśnictwa Krasnystaw – informuje D. Kostek-Portka.

Gmina Rudnik wzięła się też za usuwanie azbestu. Wyda na ten cel ok. 75 tys. zł (po ok. 37 tys. zł pozyskano z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). W ramach programu do 30 września azbest zniknie aż z 73 nieruchomości położonych na terenie gminy. –

Kolejne realizowane przez nas aktualnie inwestycje to budowa przepompowni wody w miejscowości Suche Lipie za ok. 144 tys. zł, utwardzenie placu pod parking i dojazdu do przystanku autobusowego w miejscowości Rudnik za ok. 97 tys. zł, czy zakup sprzętu komunalnego, ciągnik, przyczepa, kosiarka do poboczy, pług do odśnieżania, posypywarka do piasku i soli, za ok. 219 tys. zł z czego 93 tys. zł to środki z funduszy sołeckich – dowiadujemy się.

Gmina już kupiła przyczepę, posypywarkę, pług do odśnieżania i kosiarka. W najbliższych tygodniach do Rudnika zjedzie nowy ciągnik. Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy trafił też do OSP w Rudniku. Kosztował 760 tys. zł, 380 tys. zł pochodziło z dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 180 tys. zł z dotacji z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Rudnik inwestuje też w oświatę. – W ramach programu Zdalna szkoła + kupiliśmy laptopy do wykorzystywania w trakcie zdalnej nauki. W sumie w tym roku wydaliśmy na inwestycje 4,6 mln zł, z czego 2,8 mln zł pochodziło ze środków zewnętrznych – podsumowuje Kostek-Portka. (k)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here