Rusza budowa instytutu

W najbliższych dniach rozpocznie się budowa nowej siedziby Instytutu Nauk Medycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. To ważna i długo oczekiwana inwestycja przy ul. Batorego w Chełmie oraz duży krok w rozwoju kształcenia na kierunkach medycznych.

Przedsięwzięcie to miało ruszyć pod koniec 2020 roku, jednak wydłużające się procedury, związane z uzyskaniem wymaganych pozwoleń, w tym pozwolenia na budowę, znacząco opóźniły rozpoczęcie prac. Na nowoczesny, trzykondygnacyjny budynek, który służyć będzie studentom pielęgniarstwa, a w przyszłości może także ratownictwa medycznego oraz medycyny, uczelnia przeznaczyła 32 mln zł.

– W tak ważnej i kosztownej inwestycji liczyliśmy każdą złotówkę – mówi Rektor dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, prof. PWSZ w Chełmie.

– Pierwsze oferty w postępowaniach przetargowych przekraczały kwotę 35 milionów złotych. Po dogłębnej analizie rynku usług budowlanych w dobie koronawirusa dążyliśmy do znacznie niższych cen. Nasze przewidywania sprawdziły się, gdy po unieważnieniu postępowania i ponownym przetargu udało się uzyskać oferty firm poniżej 30 milionów złotych. Racjonalne podejście do całej inwestycji wygenerowało milionowe oszczędności dla uczelni.

Budowa nowej siedziby Instytutu Nauk Medycznych przy ul. Batorego to duży krok w stronę rozwinięcia przez Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Chełmie profilu kształcenia w kierunkach medycznych.

– Warto odważnie marzyć i sięgać po ambitne cele – mówi A. Tofil, prof. PWSZ w Chełmie. – Mam głęboką nadzieję, że Chełm już wkrótce dzięki naszej uczelni znany będzie nie tylko z lotnictwa czy znakomitych inżynierów, ale także ze specjalistów z obszaru nauk medycznych.

Tymczasem już w marcu br. zostanie oddane do użytku Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie przy ul. Pocztowej. Koszt inwestycji to ponad 2,5 mln zł. Centrum to powstało w celu podniesienia jakości kształcenia w zakresie rozwoju umiejętności praktycznych na kierunku „Pielęgniarstwo I stopnia”.

– Dzięki Centrum Symulacji, wyposażonemu w zaawansowane technologicznie symulatory pacjenta, sale symulacyjne, wyposażone w niezbędny sprzęt medyczny oraz system audio-wideo do rejestracji sesji symulacyjnych, studenci i studentki nabędą kompetencje do profesjonalnego wykonywania pracy w zawodzie pielęgniarskim – mówi rektor PWSZ w Chełmie. – Proponowane działania podniosą kompetencje, które w przyszłości będą stanowiły o konkurencyjności pielęgniarek i pielęgniarzy w zakresie bezpieczeństwa i profesjonalizmu wykonywanych przez nich usług. (rek)

Informacje szczegółowe dotyczące nowej siedziby INM PWSZ w Chełmie przy ul. Batorego

Poziom +1 (parter):

– aula wykładowo-seminaryjna na 100 osób
Parter:
– aula na max 208 os.
– 3 sale ćwiczeniowe dla max 40 os. każda do prezentacji
aktywnej formy pracy w grupach,
– pracownia komputerowa,
– biblioteka,
– 5 sal niskiej wierności pielęgniarstwa na max 20 os. każda, gdzie odbywać się będą symulacje.

Poziom -1:

– sala wysokiej wierności dla pielęgniarstwa OIT,
– sala wysokiej wierności dla pielęgniarstw specjalistycznych,
– sala opieki ginekologiczno-położniczej,
– sala badań fizykalnych,
– sala ratownicza,
– sala ćwiczeniowa dla max 40 osób.
– parking podziemny na 74 miejsca parkingowe.

Budynek będzie miejscem spędzania dużej części dnia dla 450 osób oraz ok 60 pracowników naukowych i administracyjnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here