Rusza panel antysmogowy

12 tysięcy losowo wybranych lublinian otrzyma z ratusza listy ze specjalnym zaproszeniem. Z tej grupy miasto wybierze 60 chętnych, którzy wezmą udział w pierwszym tzw. panelu obywatelskim dotyczącym problemu smogu w Lublinie. Celem jest wypracowanie „rekomendacji służących poprawie jakości powietrza”. Mamy je poznać już w maju.


Panel jest jednym z narzędzi partycypacyjnych. Zakłada wciągnięcie mieszkańców do współdecydowania o losach miasta. Tematyka inauguracyjnego panelu w Lublinie, (drugiego w Polsce po Gdańsku), jest bardzo istotna. – Ostatnie dni pokazują, jak bardzo aktualnym problemem jest zanieczyszczenie powietrza. Sezon smogowy wkrótce się skończy, ale problem nie zniknie, dlatego startujemy już teraz, żeby jak najszybciej zebrać pomysły mieszkańców na poprawę jakości lubelskiego powietrza – mówi prezydent Krzysztof Żuk.
Listy już trafiają do skrzynek mieszkańców. Na zgłoszenie (telefoniczne lub mailem) zainteresowani mają czas do 26 marca. Dwa dni później wylosowana zostanie grupa 60 panelistów oraz 12 osób rezerwowych.
W planach jest sześć spotkań panelowych. Dyskusje odbędą się 7, 14, 21 i 28 kwietnia oraz 12 i 19 maja. Pierwsze trzy spotkania mają mieć charakter edukacyjny – uczestnicy panelu zapoznają się z opiniami ekspertów z dziedziny transportu, rozwiązań grzewczych, polityki przestrzennej. Na kolejnych mają wypracować rozwiązania w zakresie poprawy jakości powietrza.
Miasto podkreśla, że wszyscy mieszkańcy będą mieli wpływ na przebieg panelu. – Zachęcamy wszystkich, by zgłaszali nam swoje pomysły na walkę ze smogiem. Każda opinia zostanie przekazana uczestnikom panelu – dodaje Piotr Choroś, dyrektor Biura Partycypacji Społecznej lubelskiego ratusza.
Uwagi można kierować już teraz, na adres obywatelski@lublin.eu. CH