Ruszą z kopyta

Na dobre ruszają drogowe inwestycje. Już rozpoczęły się przygotowawcze prace związane z budową ul. Zielnej i ronda przy Obłońskiej. Niebawem drogowcy pojawią się na starym odcinku ul. Rejowieckiej, gdzie powstanie dojazd do budowanej „Castoramy”. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetargi na remonty kolejnych ulic.

W rejonie ulicy Obłońskiej od kilku dni trwają prace rozbiórkowe zabudowań mieszkalnych. W ich miejscu będzie biegła nowa ulica, która połączy się ze skrzyżowaniem ul. Obłońskiej i Zielnej. Samo skrzyżowanie zamieni się natomiast w nowe rondo, a prace modernizacyjne obejmą też przebudowę ul. Zielnej (połączenie z wiaduktem), chodników, oświetlenia oraz budowę nowego odcinka ścieżek rowerowych.
– Wykonawca tej inwestycji prace drogowe rozpoczyna w poniedziałek. W pierwszej fazie wystąpią trudności w ruchu, ale skrzyżowanie i przyległe do niego ulice będą przejezdne. Na etapie budowy ronda jest planowane okresowe całkowite zamknięcie ruchu. Oczywiście ustawione zostanie odpowiednie oznakowanie ze wskazaniem objazdów – mówi Krzysztof Tomasik, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie.
To zadanie to pierwsza z większych tegorocznych inwestycji drogowych. Już niedługo ekipę drogowców będzie można spotkać również na starym odcinku ul. Rejowieckiej, łączącej Al. Przyjaźni z ul. Rampa Brzeska. Powstanie tam droga dojazdowa do budowanego hipermarketu budowlanego „Castorama”. Ogłoszenia o kolejnych przetargach na większe inwestycje drogowe, w tym na modernizację ulicy Wojsławickiej i rozbudowę ul. Hutniczej, już wkrótce mają pojawić się na stronie internetowej Zarządu Dróg Miejskich w Chełmie.
– ZDM sukcesywnie ogłasza nowe przetargi i podpisuje umowy z wykonawcami. Trzeba przy tym przyznać, że ostatnich kilkanaście tygodni cała uwaga była skupiona na skomplikowanych procedurach dotyczących, największej od kilkudziesięciu lat inwestycji drogowej, modernizacji miejskiego odcinka S12 – wyjaśnia prezydent Chełma, Agata Fisz. – Mam nadzieję, że już niedługo będzie możliwe podpisanie umowy z wykonawcą tej inwestycji, który niezwłocznie przystąpi do opracowywania dokumentacji technicznej.
W tym roku, oprócz kosztujących miliony złotych zadań drogowych, miasto zaplanowało również kilkadziesiąt nieco mniejszych inwestycji. W niedługim czasie ma rozpocząć się przebudowa ul. ks. Mrozka, gdzie przy poszerzonej drodze powstanie też nowy parking dla 44 pojazdów oraz budowa drogi oznaczonej symbolem KD/D/08. W tym przypadku chodzi o odnogę ul. Synów Pułku na os. Zachód, a zakres prac obejmuje budowę nowej nawierzchni, parkingów i chodników.
Poważniejsze przebudowy mają dotyczyć również innych ulic. Kilka dni temu ZDM ogłosił przetargi chociażby na ul. Bogdanowicza, Stephensona i Wiejską. Kolejne, jak zapewniają urzędnicy, będą pojawiać się sukcesywnie.
W tegorocznym budżecie Chełma znalazło się także kilkadziesiąt zadań związanych z budową i przebudową chodników. Pierwsze tego typu inwestycje zostały już zakończone. Kolejne, jak np. powstający chodnik wzdłuż ul. Wygon, są obecnie w trakcie realizacji. Na następnych wykonawcy powinni pojawiać się już w ciągu najbliższych tygodni.
– Zawierana umowa określa termin zakończenia inwestycji, zaś o dacie jej rozpoczęcia decyduje wykonawca – tłumaczy dyrektor Tomasik. – Dlatego firmy, które mają do zrealizowania wiele prac, nie są w stanie jednocześnie rozpocząć każdej z nich. Dla nas najważniejsze jest, aby zadanie zostało zakończone nie później, niż w wyznaczonym terminie.
Wśród miejskich inwestycji jest również wiele innych zadań, nie tylko tych związanych z modernizacjami ulic i chodników. W czerwcu powinna zakończyć się budowa pawilonu sportowego na stadionie miejskim. Od kilku tygodni trwają już prace modernizacyjne na basenie przy ZSO nr 8. Kolejne zadania, w tym modernizacja parkingu przy SP nr 11, boiska przy SP nr 4, czy przebudowa drogi wewnętrznej w rejonie al. Piłsudskiego, są obecnie na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Oznacza to, że ich realizacja rozpocznie się raczej w II połowie tego roku.
Projekty techniczne powstają także dla potrzeb rozbudowy oświetlenia ulicznego. W tym roku nowe latarnie mają stanąć przy co najmniej kilku ulicach. – To tylko część zaplanowanych inwestycji, przy czym lista przyjętych w budżecie zadań może ulegać zmianie. Zależy to od rozstrzygnięć przetargów i oferowanych przez wykonawców cen. Cały czas czekamy także na wyniki dotyczące kolejnych naborów na fundusze zewnętrzne, w ramach których aplikowaliśmy o dofinansowanie następnych inwestycji – dodaje Agata Fisz.
Oficjalna decyzja dotycząca jednej z nich powinna dotrzeć do urzędu w najbliższych dniach. Chodzi o modernizację ul. Hrubieszowskiej, o co chełmscy urzędnicy starali się w ramach tzw. rezerwy subwencji ogólnej. Jak twierdzi prezydent Fisz, szanse są duże, gdyż miasto od kilku już lat co roku pozyskuje z tego źródła pieniądze na remonty dróg. Jeśli decyzja będzie pozytywna, prace na ul. Hrubieszowskiej rozpoczną się najpewniej w trakcie tegorocznych wakacji. (ptr)