Ruszaj z WeRwĄ na wschód

W programie wyprawy na Białoruś jest zwiedzanie m.in. Twierdzy Brzeskiej

Stowarzyszenie WeRwA zaprasza na wrześniowe wycieczki na Białoruś i Ukrainę, odbywające się pod patronatem prasowym naszej redakcji. Wyjazdy odbywają się z Chełma, a dla turystów z Lublina organizatorzy przygotowali bezpłatny parking i tanie noclegi.


W dniach 1-2 września odbędzie się wyjazd do Brześcia i Puszczy Białowieskiej na Białorusi. W Brześciu turyści zobaczą słynną twierdzę, muzeum Starożytne Berestie, czyli słowiańskie miasto z XI-XIII wieku z dobrze zachowanymi drewnianymi budowlami, jedyne na Białorusi muzeum transportu kolejowego, piękny dworzec kolejowy oraz kompleks pałacowo-parkowy rodu Niemcewiczów. W międzyczasie zjedzą obiad z regionalnych dań białoruskich. Po zakwaterowaniu w hotelu w centrum miasta będzie czas na spacery po brzeskim deptaku, gdzie około godz. 22:00 brzeski latarnik przy dźwiękach piosenki „What a wonderfull world” Louisa Armstronga zapala latarnie gazowe i dopiero po tym w całym mieście włącza się uliczne oświetlenie.

Drugiego dnia uczestnicy pojadą do Puszczy Białowieskiej po drodze zatrzymując się przy kościele w Zarnawczycach i Białej Wieży w Kamieńcu. Następnie odbędą spacer po tym jednym z ostatnich lasów pierwotnych w Europie oraz wstąpią do Muzeum Tradycji Ludowych, gdzie będą degustować samogon i zagryzać chlebem ze słoniną i ogórkiem. Obejrzą też zagrody ze zwierzętami i woliery z ptakami oraz Muzeum Przyrodniczo-Leśne. Bardzo ciekawym miejscem będzie też „białoruski Disneyland”, czyli siedziba Dziadka Mroza i Śnieguroczki, którą w ciągu kilku lat odwiedzili goście z 70 krajów. Ostatnim punktem programu będą zakupy w Brześciu, po których nastąpi powrót do Chełma. Cena wycieczki wynosi 370 zł.

W dniach 8-10 września odbędzie się wycieczka do Kijowa z opcją pobytu w Czarnobylu. Pierwszego dnia turyści zobaczą centrum kijowa, ze znanym z tragicznych wydarzeń Majdanem Niezależności oraz dzielnicą rządową. Drugiego dnia po śniadaniu jedna grupa uczestników będzie zwiedzała Kijów, w tym m. in. Ławrę Kijowsko-Pieczerską, sobory: Michajłowski, Sofijski i Włodzimierski, operę, Złotą Bramę, cerkiew św. Andrzeja, Padół, zjazd Andrzejewski oraz odbędzie rejs po Dnieprze. Druga grupa tymczasem spędzi ten dzień w Prypeci i Czarnobylu za pośrednictwem firmy ukraińskiej z polskojęzycznym przewodnikiem. Uczestnicy zobaczą kompleks antenowy ŁUK -1 (tzw. Oko Moskwy), będą na punkcie widokowym z widokiem na sarkofag, zwiedzą wieżę chłodzącą oraz opuszczone miasto Prypeć, łącznie z wejściem do pomieszczeń.

W zonie zjedzą też obiad. Jak zapewniają organizatorzy, zwiedzanie tych niesamowitych miejsc jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia. Jeśli ktoś planuje zobaczenie tych miejsc, to należy się spieszyć, bowiem przyroda i stale pogarszający się stan techniczny opuszczonych budynków już niedługo mogą uniemożliwić ich zwiedzanie. Trzeciego dnia wszyscy uczestnicy wycieczki pojadą do Meżyhirii, czyli rezydencji byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. Jest to najnowszy turystyczny hit Ukrainy. Mimo że Janukowycz przed ucieczką z Kijowa przez cztery dni wywoził rzeczy rezydencji, to i tak, to co zostało, przyprawia o zawrót głowy. Jest tam m. in. ZOO, muzeum samochodów, żaglowiec oraz mnóstwo ciekawych budynków. Ukraińcy nazwali rezydencję „muzeum korupcji”. Po zwiedzeniu tego niesamowitego miejsca turyści wyruszą w drogę powrotną do Polski. Cena wycieczki to 580 zł, natomiast w przypadku wyjazdu w drugim dniu do Czarnobyla 530 zł i około 90 dolarów.

Cena wycieczek obejmuje transport, noclegi, wyżywienie, usługi przewodnik i pilota, bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i ubezpieczenie Więcej informacji o wycieczkach można uzyskać pod numerem telefonu 502 342 117 lub na Facebooku – wystarczy wpisać Chełmski Klub Podróżników. Liczba miejsc jest ograniczona, a o wpisaniu na listę decyduje kolejność wpłat.

Można ich także dokonywać na konto Stowarzyszenia WeRwA nr 26 2030 0045 1110 0000 0309 7720. Przy wpłacie należy podać imię i nazwisko, adres i koniecznie kontaktowy nr telefonu. (RED)