Ruszyli na Wołyń z OHP

Podczas wyprawy porządkowano m.in. cmentarz w Lubomlu

9 sierpnia ruszyła kolejna wołyńska wyprawa, podczas której około sto pięćdziesiąt osób będzie porządkować polskie cmentarze na Wołyniu. W jej skład wchodzi też piętnastoosobowa grupa z OHP w Lublinie.


Projekt „Wołyń 2017. ReGeneracja 2” jest kontynuacją działań na Ukrainie rozpoczętych w 2008 r. Dzięki dotychczasowym wyprawom udało się odnowić wiele zapomnianych polskich cmentarzy na Wołyniu, nawiązać kontakty z lokalnymi władzami ukraińskimi i mieszkańcami odwiedzanych miejsc. Wakacyjny obóz organizowany jest przez Fundację Niepodległości i lubelską komendę OHP. Do grupy Polaków dołączy także około 30 młodych Ukraińców.
„Trzeba się będzie późno kłaść i rano wstawać. Jak to na służbie. Przez te szesnaście dni wołyńskiego obozu będziemy ćwiczyć pamięć, karczując stare drzewa i pielęgnując nocne rozmowy, będziemy przypominać zapomniane, podnosząc martwe pomniki i zapalając żywe znicze. Będziemy się wprawiać w modlitwie i w rozumieniu polskiego losu” – zapowiadają organizatorzy. Na Ukrainie będą przebywali do 24 sierpnia. Odwiedzą m.in. Tarnopol, Łozową, Romanówkę czy Budzanów. (EM.K.)