Ruszyły pierwsze wypłaty

ZUS podsumował pierwszy miesiąc składania wniosków o emeryturę na nowych zasadach. Do chełmskiego inspektoratu wpłynęło około 750 wniosków. Większość w ciągu pierwszych dwóch tygodni. Pierwsze emerytury już spłynęły.

Jak przyznają inspektorzy ZUS, zainteresowanie emeryturami w wieku 60/65 lat jest jednak znacznie większe, niż to wynika ze złożonych do tej pory wniosków. Spora grupa osób w ubiegłym miesiącu przyszła po wyjaśnienia i poradę.
– Jeszcze więcej klientów zgłosiło się po informacje. W ubiegłym miesiącu chełmski ZUS przyjął na sali obsługi ponad trzy tysiące klientów w sprawach emerytalno-rentowych – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.
750 wniosków złożonych w Chełmie to ponad 30 proc. tego, ile przyjęli inspektorzy w całym oddziale biłgorajskim, pod który podlegamy.
Chełmska placówka już wydała pierwsze decyzje o przyznaniu emerytury. W piątek (6 października) ruszyły zaś pierwsze przelewy. Jednocześnie z danych ZUS wynika, że co 10 z osób, którym przyznano już emeryturę, ma na razie zawieszoną wypłatę. To dlatego, że nie dostarczyły do placówki świadectwa pracy z informacją o rozwiązaniu stosunku pracy. Po otrzymaniu dokumentów ruszą wypłaty. (pc)