Ruszyły zapisy na festiwal nauki

Choć za chwilę wybrzmi ostatni szkolny dzwonek i rozpoczną się wakacje, to warto już pomyśleć o odbywającym się co roku we wrześniu Lubelskim Festiwalu Nauki. Właśnie rozpoczęły się zapisy na różnorodne wykłady, pokazy i warsztaty.


Festiwal odbędzie się 16-20 września 2019 r. i przyświeca mu hasło: „Nauka – technika – innowacje”. Głównym organizatorem LFN w tym roku jest Politechnika Lubelska, która przygotowała wiele projektów związanych z technologiami i elektroniką. W ofercie tej uczelni znajdują się np. zajęcia ze skanowania i druku 3D eksponatów archeologicznych, projekt nowoczesnego statku powietrznego, czyli ultralekkiego wiatrakowca, prezentacja dotycząca eyetrackingu, z której dowiemy się, jak podejrzeć ludzki umysł.

Zaś UMCS proponuje m.in. fizykę kul i kulek, czyli niezwykłe eksperymenty, warsztat „Wymyśl Lublin w 2030 roku”, wykład o tajemnicach budynkach parlamentów oraz warsztaty gry na bębnach i wykorzystania map myśli w nauce języków obcych.

Zdrowotne ciekawostki

Uniwersytet Medyczny w swojej ofercie ma np. pokaz „Atrakcyjna kąpiel z własnoręcznie zrobionymi kosmetykami” czy projekt „ZDROWE CIAŁO – ZDROWY DUCH – wykorzystanie naturalnych olejków eterycznych, jako środków pielęgnacyjnych i leczniczych” i „Smak metali ciężkich w Twojej sałatce…”.

Uniwersytet Przyrodniczy proponuje warsztat z samodzielnego wykonywania dekoracyjnych łapaczy snów. Uczestnicy LFN będą mieli możliwość uzyskania rzetelnej informacji na temat kształtowania prawidłowych nawyków żywieniowych dzieci, w tym poznają sposoby na zastąpienie słodyczy zdrowszą owocowo-warzywna przekąską, a także dowiedzą się, w jaki sposób należy odczytywać informacje zawarte na etykiecie produktów spożywczych.

Humanistyczne zagadki

KUL przygotował szereg ciekawych wykładów i warsztatów, m.in. „Czy wszystkie Polki pochodzą od Ewy”, „Z Lublina do Hollywood. Moja pierwsza produkcja filmowa”, „Nasz naukowy escape room – w gąszczu nowinek technologicznych” czy „Nie tylko imię – tajemnice greckich manuskryptów”. Można zapisać się także na spacer po Lublinie, gdzie wykładowcy opowiedzą i pokażą, np. czy w naszym mieście istnieje dzika przyroda.

Rejestracja na wszystkie wydarzenia odbywa się poprzez stronę www.festiwal.lublin.pl. Każdy chętny może założyć konto, a następnie za jego pomocą dokonać wyboru interesujących go projektów. Dla szkół istnieje możliwość rejestracji grupowych. Potwierdzenia rezerwacji będą dokonywane w dniach 19 sierpnia – 6 września.

Ważne daty

Uroczysta inauguracja LFN zaplanowana jest na 14 września br. o godz. 18.00 na terenie Politechniki Lubelskiej, zaś 15 września na Placu Teatralnym odbędzie się Piknik Naukowy. Swoje stanowiska będą tu mieli współorganizatorzy oraz inne uczelnie i instytucje działające w mieście. Odwiedzający piknik będą mogli uczestniczyć w plenerowych pokazach naukowych oraz w różnorodnych konkursach. Pokazy i wykłady naukowe odbędą się w dniach 16-20 września roku na terenie uczelni Lublina, a także w Dęblinie, Chełmie, Zamościu czy Puławach. MG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here