Rządowa kasa na drogi

Wiadomo już, jakie samorządy dostaną dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Pieniądze popłyną do powiatu krasnostawskiego, miasta Krasnystaw oraz gmin: Krasnystaw, Gorzków, Fajsławice i Kraśniczyn. Dotacji nie dostanie jedynie gmina Izbica, której wniosek znalazł się na liście rezerwowej.

Powiat krasnostawski do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg złożył dwa wnioski. Jeden na kontynuację 570-metrowego odcinka przebudowy ul. Sobieskiego, na odcinku od skrzyżowania z Chmielną i Tokarzewskiego do ul. Bojarczuka. Drugi natomiast dotyczył prawie 2,5 km drogi z Jaślikowa do Majdanu Krzywskiego. Starostwo otrzymało wsparcie na pierwsze z przedsięwzięć. Wniosek powiatu na ul. Sobieskiego został sklasyfikowany na 35. miejscu. Inwestycja, która oprócz nowej nawierzchni obejmuje również chodniki i aż 80 zatok postojowych, została oszacowana na prawie 3 mln zł. Dofinansowanie to 50 procent planowanych kosztów. Udział własny starostwo zabezpieczy wspólnie z miastem.

Drugi z wniosków znalazł się na liście rezerwowej, na ostatnim miejscu z niewielkimi szansami na to, że pojawią się pieniądze z oszczędności. – Wniosek dostał mało punktów, bo po obu stronach drogi jest las, jednak cała nawierzchnia znajduje się w złym stanie. Z przebudowy tej drogi jednak nie rezygnujemy, będziemy chcieli zgłosić ją do kolejnej edycji Polskiego Ładu – wyjaśnia Andrzej Leńczuk, starosta krasnostawski.

Dofinansowanie na dwa zadania drogowe dostało natomiast miasto Krasnystaw. Burmistrz Robert Kościuk może być zadowolony, bo udało się pozyskać pieniądze na dwie ulice, o budowę których upominali się mieszkańcy. Pierwsza z nich to ul. Wiśniowa, łącząca Witosa z Kwiatową. Miasto wykona odcinek o długości 420 metrów.

Szacowany koszt to 1 100 500 zł. Dofinansowanie wynosi 80 proc., czyli 880 403 zł. Udział własny wynosi 220 100 zł. Drugi wniosek dotyczy ul. Bławatnej, która znajduje się między Ułańską a Polną, również nieopodal Witosa. Przebudowa obejmie 700-metrowy odcinek. Inwestycja ma kosztować 1 340 082 zł, z czego 70 proc., czyli 938 562 zł to dofinansowanie z Funduszu. Miasto do zadania dołoży 402 240 zł.

Na liście wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg znalazła się też gmina Fajsławice, która dostała wsparcie na ponad półkilometrowy odcinek w Fajsławicach oraz blisko półtora kilometra drogi w Suchodołach i Siedliskach Pierwszych. Pierwsza z inwestycji jest szacowana na 509 433 zł. Połowę pieniędzy, 254 716 zł, gmina otrzyma z Funduszu, połowę musi znaleźć w swoim budżecie. Druga ma kosztować prawie 900 tys. zł, a wsparcie wynosi ok. 450 tys. zł. Taką samą kwotę Fajsławice dołożą z dochodów własnych.

50-procentowe dofinansowanie dostała również gmina Krasnystaw, która planuje przebudować 675 metrów drogi w Siennicy Nadolnej. Szacowany koszt to prawie 800 tys. zł. Pieniądze otrzyma także gmina Gorzków. Na remont ul. Cichej, a konkretnie odcinka o długości ponad 180 metrów, przyznano jej 91 tys. zł. Drugie tyle dołoży z budżetu. Prawie 500 tys. zł z Funduszu wpłynie na konto gminy Kraśniczyn, która zamierza przebudować 440 metrów gminnej drogi w Żułowie. Całe zadanie zostało oszacowane na 988 996 zł. Na 20. miejscu listy rezerwowej z kolei znalazł się wniosek miasta i gminy Izbica, która planowała przebudowę drogi w Tarzymiechach Trzecich.

Pozostałe krasnostawskie gminy nie składały wniosków do Funduszu, bo ich włodarze uważają, że większe możliwości daje program Polski Ład, gdzie dofinansowanie sięga nawet 90 procent, a w gminach popegeerowskich aż 98 proc. Jest ono bardziej atrakcyjne i sprawia, że na udział własny samorząd musi wyasygnować dużo mniej pieniędzy. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here