Sadownicy na medal

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym podsumowano konkursy organizowane przez Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego: „Rolnik z Lubelskiego” i „Ekolubelskie 2022”. W obu, z sukcesami, startowali przedstawiciele gminy Fajsławice.

Konkurs „Rolnik z Lubelskiego” przeprowadzony został w czterech kategoriach: produkcja roślinna, produkcja zwierzęca, ogrodnictwo i sadownictwo. Wśród 68 zgłoszeń z terenu województwa lubelskiego, sześć pochodziło z gminy Fajsławice. Są to gospodarstwa Jerzego Adamiaka z Bielechy, Zbigniewa Kociubowskiego z Woli Idzikowskiej, Piotra Stefaniaka z Bielechy, Piotra Idzika z Suchodół, Damiana Palusa z Marysina, Romana Kołodziejczyka z Kosnowca i Rafała Palusa z Marysina.

– Jesteśmy dumni, że na pierwszym miejscu konkursu w kategorii sadownictwo znalazł się pan Damian Palus, jego praca i zaangażowanie w uprawę 28 ha sadu jabłkowego została oceniona przez jury najwyżej – informuje Aleksandra Granat z urzędu gminy Fajsławice.

Gospodarstwo Damiana Palusa posiada własną przechowalnię mieszczącą 800 ton owoców, która wybudowana została w nowej technologii Ultra Low Oxygen. Pozwala ona utrzymywać doskonałą jakość jabłek przez cały rok oraz ich dystrybucję do dalekich zakątków świata. W tej samej kategorii wyróżnienie otrzymał Piotr Idzik z Suchodół, za uprawę agrestu i porzeczki czarnej i czerwonej.

W konkursie „Ekolubelskie 2022” gmina Fajsławice miała swojego reprezentanta pierwszy raz, a debiut wypadł niezwykle okazane – Rafał Palus z Marysina zajął pierwsze miejsce za uprawę wiśni ekologicznej. – Prowadzone przez niego gospodarstwo, zdaniem jury, doskonale kreuje dobre praktyki w zakresie rolnictwa ekologicznego i prezentuje pozytywny wizerunek lubelskiej wsi – mówi Granat. (kg)