Sadzonki za odpady

Stowarzyszenie WeRwA zaprasza do udziału w corocznej, proekologicznej akcji, w której można zamienić odpady na sadzonki roślin. Akcja rozpocznie się w sobotę 14 lipca o godz. 11 w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Chełmie przy ul. Bieławin 5a.

Zasady są proste. Osoby, które dostarczą minimum 10 kg makulatury lub 15 kg elektrośmieci lub 4 opony albo 2 kilogramy/litry odpadów chemicznych, otrzymają talon do realizacji w Szkółce Wnukowie przy ul. Metalowej 16. Talon będzie można wymienić na dowolne rośliny, jednak preferowane będą sadzonki rodzimych, miododajnych drzew oraz krzewów, takich jak lipy, kasztanowce, wierzby, klony, berberysy i drzewa owocowe. Będą to już ukorzenione sadzonki w doniczkach.

– Korzyść z wzięcia udziału w tej pożytecznej akcji jest podwójna: pozbycie się we właściwy sposób odpadów i jednocześnie możliwość upiększenia swojego otoczenia – podkreśla Grzegorz Gorczyca, prezes Stowarzyszenia WeRwA.

Co ważne, w akcji mogą uczestniczyć wyłącznie mieszkańcy Chełma i gminy Chełm. Warto też wiedzieć, że liczba sadzonek jest ograniczona, a o ich otrzymaniu decydować będzie kolejność dostarczenia odpadów na miejsce zbiórki. Jedna osoba otrzyma tylko jeden talon wartości 50 zł.

– Procedury te mogą zająć trochę czasu, więc już teraz prosimy uczestników akcji o zrozumienie i cierpliwość – apeluje Gorczyca. Przy okazji przypomina, że każdy chełmianin może posadzić swoje drzewo na specjalnie wyznaczonym terenie w parku międzyosiedlowym w pobliżu kościoła. Można w ten sposób uczcić jakieś wydarzenie i cieszyć się z własnego drzewka rosnącego w przestrzeni miejskiej.

Akcja zostanie przeprowadzona w ramach projektu „Chełmska Akademia Ekologii” współfinansowanego przez Miasto Chełm i Fundację CEMEX „Budujemy Przyszłość” (mg)