Samochód luksusowy to nie tylko prestiż

Mężczyźni kochają samochody! To ogólna prawidłowość, z której doskonale zdają sobie sprawę producenci aut. Pojazd musi się odpowiednio prezentować oraz wzbudzać uznanie ogółu.

Nie chodzi o samą kwestię wyglądu, ale również wyposażenie, a także silnik. Auta luksusowe to wydatek, na który pozwolić mogą sobie jednak nieliczni. Takie marki jak Jaguar czy też Maserati cieszą oko przechodniów. O czym warto wiedzieć przed podjęciem decyzji o zakupie dowiadujemy się od specjalistów z High Class Rent, firmy zajmującej się wynajmem aut sportowych i luksusowych.

Koszty podróży znacząco wpływają na finanse

Decydując się na auto luksusowe trzeba się nastawić na wysokie koszty eksploatacyjne. Warto podkreślić tutaj chociażby samo spalanie. Samochody tego typu nie stawiają na szeroko rozumianą oszczędność. Odpowiednie przyspieszenie oraz parametry pracy silnika, wymagają stałego dostępu do dużej dawki paliwa. Wydatki miesięczne na benzynę będą zatem ogromne. Oprócz samej kwestii zakupu auta, trzeba uwzględnić je w swoim budżecie. Zwłaszcza, gdy podróżujemy na co dzień po mieście w godzinach szczytu. Bilans spalania może prowadzić wtedy do ponad 20 litrów benzyny na 100 przejechanych kilometrów. Luksus zatem jak widać kosztuje i to całkiem sporo. A to dopiero początek tzw. „ukrytych kosztów”.

Drogie naprawy?

Aby dobrze zrozumieć ten podpunkt, trzeba użyć przykładu. Samochody pokroju Jaguara wymagają nieustannej opieki właściciela. Nie zdarza się niemal, aby auto przeszło przez coroczny przegląd serwisowy bez chociażby drobnej naprawy. Niestety, wyeliminowanie nawet małej usterki nie jest tanie. Właściciele często narzekają na kwoty wydawane w warsztatach serwisowych. Nic w tym dziwnego. Znacząco odbijają się na rocznych finansach. Warto w tym miejscu wspomnieć również o samym nabyciu. Oferowane w Polsce pojazdy często posiadają ukryte (bardziej lub też mniej) wady. Sam zakup należy zatem koniecznie poprzedzić dokładnym przeglądem w sprawdzonym przez nas serwisie. Okazuje się, że sprowadzenie do stanu użyteczności auta może dodać kilka tysięcy do kwoty zakupu. Uważać trzeba tym bardziej, że samochodów tego typu nie ma na rynku dużo.

Wzrasta prestiż posiadacza

Liczne niedogodności związane z zakupem tego typu samochodu, w pełni rekompensuje jego prestiż. Cenimy sobie pojazdy luksusowe, a także komfort związany z użytkowaniem tego typu aut. Trzeba wspomnieć o sprawnym przyspieszaniu, a także wysokiej sterowności. Cechy te przydadzą się nie tylko w dalekiej trasie, ale również w miejskim zgiełku. Dla kierowcy istotną kwestią jest także odczuwany komfort. Szeroka gama wyposażenia sprawia, że może on traktować przemieszczanie się jako „przyjemny obowiązek”. Liczna elektronika sprawnie wpływa na manewry drogowe. Czujniki parkowania, skrzynia automatyczna oraz kolejne dodatki sprawiają, że samochód jest niezwykle intuicyjny. To dodatkowe zalety, niedostępne w podstawowych modelach aut z segmentów niższych.
Na auta luksusowe decydujemy się jednak najczęściej ze względu na ogólny ich prestiż. Niektórzy marzą od dziecka o konkretnej marce, a sam zakup jest dla nich zwieńczeniem dziecięcych snów. I trudno się im dziwić, warto realizować życiowe cele.