Samochód od księdza

Proboszcz parafii w Żdżannym w powiecie krasnostawskim kupił Citroena Berlingo na potrzeby Hospicjum Domowego im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego. Wartym 70 tys. zł mini ambulansem zespół hospicyjny będzie dojeżdżał do chorych.

W ciągu ostatniego roku pod opieką chełmskiego hospicjum domowego im. ks. Malinowskiego było 300 chorych na choroby terminalne, głównie nowotworowe i przewlekłe. Zespół hospicyjny tj. lekarz, pielęgniarki i fizjoterapeuta, psycholog, dojeżdżał do chorych wypożyczonymi przez hospicjum autami lub własnymi i często psującymi się samochodami.

Hospicjum nie było stać na zakup własnego ambulansu. Stowarzyszenie to pieniądze na działalność gromadzi z przekazywanego jednego procenta od podatku (w ubiegłym roku z tego tytułu pozyskano ponad 115 tysięcy złotych), co wystarcza wyłącznie na zapewnienie opieki medycznej chorym. Z tego powodu przedstawiciele chełmskiego Hospicjum apelowali niedawno o wpłaty na zakup mini ambulansu, aby mogli dojeżdżać do chorych mieszkających w dalszej odległości od Chełma.

W ubiegłym tygodniu długo oczekiwany mini ambulans – nowy Citroen Berlingo – trafił do Hospicjum. Kupił je ks. kan. Józef Serej, proboszcz parafii Żdżanne w powiecie krasnostawskim. Wartość samochodu to 70 tysięcy złotych. Auto jest przeznaczone do przewozu pięciu osób. Większa pojemność bagażnika umożliwi przewóz do domów podopiecznych hospicjum niezbędnego sprzętu wspomagającego opiekę nad nimi. Tadeusz Boniecki, prezes i założyciel Stowarzyszenia Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie, nie kryje radości z przekazanego samochodu.

– Dotychczas nie mieliśmy własnego samochodu hospicyjnego, ale teraz dzięki dobroci i wyrozumiałości księdza Józefa Sereja ta sytuacja się zmieni – mówi T. Boniecki. – Bardzo dziękuję księdzu za dobre serce i wielką życzliwość dla naszych chorych i hospicjum.

Nowe wyzwanie

Przybywa chorych na nowotwory, wymagających korzystania z różnego rodzaju zabiegów w domu, specjalistycznego sprzętu medycznego, środków opatrunkowych i innych, pomagających osobom terminalnie chorym godnie żyć bez konieczności hospitalizacji. Najnowszym wyzwaniem podjętym przez hospicjum jest budowa Stacjonarnego Domu Hospicyjnego w Nowinach (gmina Chełm).

Ma być to pierwsza tego typu placówka medyczna w subregionie chełmskim. W jej skład wejdzie też Dom Opieki Długoterminowej i Dom Opieki Wyręczającej. Obiekty te powstaną na 2,5 ha działce przekazanej bezpłatnie przez Starostwo Powiatowe w Chełmie z zasobów skarbu państwa.

Przy hospicjum działają też grupy wsparcia: dla osób po chorobie nowotworowej i grupa wsparcia w żałobie. Spotkania odbywają się raz w miesiącu i przychodzi na nie po kilkanaście osób. Hospicjum prowadzi też bezpłatną wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego, a także edukację hospicyjną dzieci i młodzieży w chełmskich szkołach i przedszkolach.

Oddaj 1 procent

Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego ma status organizacji pożytku publicznego, co oznacza, że dokonując corocznego rozliczenia z fiskusem można na jego rzecz przekazać 1 procent swojego podatku. Każdemu, kto zdecyduje się na to, przedstawiciele stowarzyszenia pomogą przy wypełnieniu PIT. Przekazanie 1 proc. ofiarodawców nie kosztuje zupełnie nic (kwota odpowiadająca 1 procentowi podatku, zamiast do skarbu państwa, trafia do wskazanej organizacji pożytku publicznego).

Do końca kwietnia w każdy poniedziałek w godzinach 16.00-18.00, w siedzibie biura stowarzyszenia (ul. Lwowska 12/4, II piętro, wejście od pl. Kupieckiego), na podatników czekać będzie księgowa. Doradzi każdemu, kto zdecyduje się na przekazanie 1 proc. chełmskiemu hospicjum lub też innej organizacji pożytku publicznego.

Ci, którzy zdecydują się sami wypełnić swój PIT i chcą przekazać 1 proc. podatku hospicjum, powinni wpisać w swoim rocznym zeznaniu podatkowym: Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie, nr KRS 0000342853 oraz wyliczoną kwotę 1 proc. podatku po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here