Samochodówka zyska porządną stację diagnostyczną

Wreszcie powstanie stacja diagnostyczna w Zespole Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego.

Nowy przetarg ogłoszono pod koniec maja br. Po otwarciu ofert, 14 czerwca, okazało się, że zgłosiła się tylko jedna firma, której oferta przekraczała 5 milionów złotych i była droższa od 4,8 milionów złotych, które przeznaczył na tę inwestycję ratusz. Ostatecznie 8 lipca ratusz zdecydował się na tego właśnie wykonawcę, zatem stację diagnostyczną zbuduje firma MEDIA-BUD (Marcin Chocyk) z ul. Żywieckiej w Lublinie.

Stacja przy „samochodówce” powstaje dzięki unijnemu dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Skorzystają z niej w przyszłości kształcący się w zawodach: technik pojazdów samochodowych, mechanik pojazdów samochodowych i elektromechanik pojazdów samochodowych. Całkowita wartość projektu w lutym zeszłego roku wynosiła 4 421 966,79 zł. Unijne dofinansowanie to ponad połowa tej sumy, czyli 2 919 436, 50 zł.

Stacja za 4,5 milionów złotych miała powstać już rok temu, jednak wykonawca, firma HEN- BUD, nie spieszyła się z pracami i wkrótce potem ogłosiła upadłość. Urząd miasta musiał szukać nowego wykonawcy, który podejmie się dokończenia zaczętych prac. Konieczne było też zarezerwowanie w budżecie większej sumy, bo wzrosły koszty materiałów budowlanych. Nowy termin zakończenia realizacji projektu to sierpień przyszłego roku.

W ramach realizowanego projektu, jak informuje na swojej stronie Zespół Szkół Samochodowych im. Stanisława Syroczyńskiego, przy al. Długosza powstanie dwukondygnacyjny, częściowo jednokondygnacyjny, budynek. Składać się będzie z dwóch brył: jednokondygnacyjna pomieści stanowisko diagnostyczne oraz trzy stanowiska naprawcze dla pojazdów samochodowych.

Będą one przeznaczone do nauki i egzaminowania w ramach zajęć objętych programem nauczania. W bryle dwukondygnacyjnej mieścić się będą dwie sale (pracownie) lekcyjne, biuro obsługi klienta (również pomieszczenie edukacyjne), zaplecza dydaktyczne, zaplecze administracyjno-socjalne oraz pomieszczenia techniczne Komunikację między kondygnacjami zapewni klatka schodowa. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie 592,50 mkw.  (EM.K.)