Samorządni na Rurach

Z pieniędzy z rezerwy m.in. przebudowano chodnik przy ulicy Pana Balcera

Nowa rada dzielnicy Rury to przykład zgodnej, rzeczowej współpracy. Urzędującym od pół roku radnym udało się sprawnie podzielić zaległą rezerwę celową za 2017 rok. Przystąpili też do prac nad nową rezerwą.


Poprzednia rada musiała zostać rozwiązana, bo jej członkowie nie byli w stanie się porozumieć i przez kilka miesięcy wybrać spośród siebie zarządu dzielnicy. Ostatecznie interweniować musiał prezydent Lublina, Krzysztof Żuk, który rozpisał ponowne wybory. Nowi radni dzielnicy pełnić będą swoje obowiązki do maja 2019, czyli do końca obecnej kadencji wszystkich rad dzielnic Lublina. Przez ostatnie pół roku radni z Rur sprawnie podzielili rezerwę celową dzielnicy za 2017 rok.
– Udało nam się w ubiegłym roku zrealizować przebudowę chodnika na ul. Siewnej i ulicy Juranda 3. Ze środków rezerwy zakończono również budowę chodnika i przejścia dla pieszych na ul. Pana Balcera, przy sklepie Stokrotka. Wykonano także wyniesione przejście dla pieszych na ulicy Jana Sawy – wylicza Monika Kwiatkowska, przewodnicząca zarządu dzielnicy. W dzielnicy udało się sfinalizować także projekt z Budżetu Obywatelskiego (M-69), czyli budowę 90 nowych miejsc parkingowych na LSM. Kontrowersje wśród niektórych mieszkańców budziła jedynie konieczna w tej sytuacji likwidacja żywopłotów znajdujących się w pasie drogowym. Większość jednak jest ze zmian zadowolona, bo parkowanie na zaprojektowanych w poprzedniej epoce osiedlach to prawdziwa udręka. Miejsc w stosunku do liczby mieszkańców nadal jest zbyt mało. Dodatkowo na LSM chętnie sprowadzają się studenci i rodziny z dziećmi, na co dzień korzystający z samochodów, a więc problem narasta.

Dużo remontów

To nie jedyne problemy z którymi borykają się mieszkańcy dzielnicy. O ile część należąca do Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej jest dobrze zagospodarowana i ogólnie zadbana, o tyle pozostała część ulic już nie wygląda tak dobrze. – Wiemy o trudnej sytuacji mieszkańców ulicy Glinianej czy Głębokiej , którym brakuje dobrego oświetlenia i prostych chodników. Będziemy się starali im pomóc – deklaruje Monika Kwiatkowska.
Środki na ten cel rada zamierza przeznaczyć ze swojej rezerwy celowej na 2018 rok. Na przebudowę chodnika przy Glinianej 29 i Głębokiej 26 przeznacza po 15 tysięcy złotych. Nowy chodnik pojawi się też na wysokości ronda przy ul. Filaretów i Zana, na os. M. Konopnickiej (to dokończenie projektu z rezerwy 2017 roku – 10 tysięcy zł). Równiej będzie też przy Juranda 1, bo na remont chodnika rada dzielnicy przeznacza aż 38 800 zł. Na tej ulicy przebudowane będzie także przejście dla pieszych (2 tysiące zł.). Przy ul. Magdaleny Brzeskiej pojawią się lustra drogowe, które usprawnią wyjazd z osiedla B. Prusa. Identyczne lustro zaplanowane jest na ulicy K. Jaworskiego. Obie lokalizacje zaakceptował już Zarząd Dróg i Mostów. Na oba lustra z rezerwy budżetowej dzielnicy przeznaczono 1 820 zł.

Place zabaw i festyny

Większą sumę (27 635 zł) rada dzielnicy planuje wydać na urządzenie placu zabaw przy ul. Zana 52. To niewielkie osiedle kilkupiętrowych bloków, tuż za popularną siłownią „Paco”.
– O pomoc zwrócili się młodzi ludzie, którzy nie mają, gdzie spędzać czasu ze swoimi dziećmi. Plac zabaw w tej okolicy w zasadzie nie istnieje. Dodatkowo jego część stoi na terenach należących do miasta, więc chcemy w całości przenieść go na tereny miejskie – wyjaśnia Monika Kwiatkowska. Ze środków rezerwy celowej rada zamierza doposażyć też plac zabaw przy Przedszkolu nr 49 na ulicy Pana Balcera (9000 zł) Dofinansowane będą także dzielnicowe festyny (kwotą 2500 zł) i mikołajki na os. M. Konopnickiej (500 zł). Rada postanowiła wesprzeć także funkcjonującą przy ulicy Mieszka I filię nr 3 MOPR, która prowadzi działalność na rzecz mieszkańców (2800 złotych). – Na pewno potrzeb jest więcej, chcielibyśmy np. doprowadzić do remontu dużych ulic w naszej dzielnicy – Nadbystrzyckiej, Głębokiej, czy Zana, które są już bardzo rozjeżdżone. Dobrze by było zadbać o zielone tereny i ścieżki rowerowe, np. przy ulicy Zana – dodaje przewodnicząca zarządu dzielnicy.
Rury mają także jakąś szansę na środki z Zielonego Budżetu Obywatelskiego, chociaż na razie żaden z siedmiu projektów zgłoszonych w tegorocznej edycji przez mieszkańców nie wszedł do realizacji, ale w kolejce projektów rezerwowych, które pozytywnie przeszły ocenę formalną, jest pomysł zazielenienia ulicy Zana. W okolicach sklepu Rossman, tuż za przystankiem autobusowym mogłyby pojawić się krzewy i drzewa dające cień, tak potrzebny w letnie dni. Nie wiadomo jednak, czy projekt ostatecznie doczeka się realizacji.
Emilia Kalwińska

Nowe władze dzielnicy

Radę Dzielnicy Rury tworzą: Katarzyna Anna Sikorska, przewodnicząca rady dzielnicy, Tomasz Dąbski, wiceprzewodniczący rady dzielnicy, Jerzy Leszek Król, wiceprzewodniczący rady dzielnicy. W zarządzie zasiadają: Monika Kwiatkowska, przewodnicząca zarządu, Andrzej Grzegorz Gołacki, zastępca przewodniczącej zarządu, Jarosław Jagitka, sekretarz zarządu i członkowie zarządu: Jacek Mirosław Kmieć, Magdalena Elżbieta Szczygieł-Mitrus, Piotr Leszek Szymański, Michał Zacz. W składzie rady dzielnicy są: Anna Paulina Białek, Tomasz Emanuel Dąbski, Lucyna Fryc, Piotr Józef Gancewski, Andrzej Gil, Andrzej Grzegorz Gołacki, Tomasz Jerzy Izbicki, Jarosław Jagitka, Jacek Mirosław Kmieć, Katarzyna Kosobucka, Jerzy Leszek Król, Monika Kwiatkowska, Emilia Eliza Lipińska, Grzegorz Władysław Matejak, Anna Maria Modzelewska-Kolasa, Damian Maciej Siejko, Katarzyna Anna Sikorska, Magdalena Elżbieta Szczygieł-Mitrus, Piotr Leszek Szymański, Małgorzata Anna Wasek i Michał Zacz.
Mieszkańcy mogą swoje sprawy zgłaszać podczas dyżuru w siedzibie rady dzielnicy przy ulicy Ignacego Rzeckiego 10 (w Szkole Podstawowej nr 22). W każdy wtorek w godz. 17.00 – 19.00 oczekuje na nich Monika Kwiatkowska, przewodnicząca zarządu dzielnicy.