Sawin odzyska prawa miejskie?

Dariusz Ćwir, wójt gminy Sawin, przyznaje, że podczas najbliższych spotkań z mieszkańcami chce poznać ich zdanie na temat tego, czy Sawin powinien starać się o odzyskanie praw miejskich.

Siedliszcze i Rejowiec w powiecie chełmskim do niedawna miały status gmin wiejskich, ale odzyskały prawa miejskie. Izbica w powiecie krasnostawskim ponownie miastem jest od 1 stycznia 2022 r. Czy za ich przykładem pójdą inne gminy, będące niegdyś miastami?

– Uzyskanie statusu miasta wiąże się ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem naszej miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich – podkreślał w rozmowie z „Nowym Tygodniem” Jerzy Lewczuk, niegdyś wójt Izbicy, dziś burmistrz.

Temat odzyskania praw miejskich wraca także w gminie Sawin. Osada ta powstała już w połowie XIV wieku, a prawa miejskie Sawin uzyskał w 1456 r. nadaniem króla Kazimierza Jagiellończyka. Prawa miejskie stracił 13 stycznia 1870 r. Według Dariusza Ćwira, wójta gminy, warto podjąć działania mające owe prawa przywrócić.

– Najpierw chcę jednak poznać zdanie mieszkańców naszej gminy w tej sprawie – mówi D. Ćwir. – W najbliższym czasie odbędą się spotkania w poszczególnych sołectwach, na szczęście już w tradycyjny sposób, przez jakiś czas ze względu na pandemię nie było to bowiem możliwe. Na tych zebraniach podejmiemy temat odzyskania przez naszą gminę praw miejskich – dodaje. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here