Seansów pod chmurką czar

Seans w Kinie Perła

Od 8 czerwca stare zabudowania Browaru Perła w Lublinie ponownie goszczą plenerowe kino. Tradycyjnie przez czerwiec, lipiec i sierpień trwa tu festiwal filmów po zachodzie słońca. Ten oryginalny pomysł na kino letnie z piwem jest realizowany w 8 miastach Polski. Seanse kina są bezpłatne, za to z bufetem piwnym w tle.


W miniony piątek oglądano tu „Zombie SS”, w sobotę „Body/Ciało”, w niedzielę „Złe mamuśki”. Tak zainaugurowało tegoroczny sezon Kina Perła przy ul. Bernardyńskiej.

Od środy do niedzieli można tu legnąć w wygodnych leżakach, jakie rozstawiono na dziedzińcu browaru, z którym sąsiaduje w większości biurowa część lubelskiej fabryki złotego trunku.

Tylko w czerwcu zobaczymy 17 filmów. W sumie przygotowano 58 projekcji, w tym dwa dokumenty. Organizatorzy podzielili je na pięć bloków tematycznych. Każdy dzień stanowi odrębny cykl. Kategoria „Strach się bać” to horrory. Pod hasłem „A to Polska właśnie!” filmy polskie, „Świat się śmieje” wypełnią komedie, cykl „To skomplikowane” stanowią filmy miłosne, a „Fight For Your Right” historie walki o prawa człowieka.

W tegorocznej edycji Kina Perła każdy znajdzie coś dla siebie – zapewniają organizatorzy festiwalu. W środy kinomanów ucieszy blok filmów z miłością w tle: „To skomplikowane” (aluzja do tytułu znanej komedii). Otwiera go jeden z najpiękniejszych miłosnych obrazów ostatnich lat, słodko-gorzka komedia „Paterson” (reżyseria Jim Jarmusch) ze znakomitym Adamem Driverem w roli głównej. Groźny bohater „Gwiezdnych wojen” tym razem daje się poznać jako wrażliwy poeta, kochający mąż oraz… właściciel niesfornego psa.

W kolejne tygodnie widzowie obejrzą w tym cyklu m.in. takie hity, jak „Dalida” – świetnie oddaną biografię legendarnej piosenkarki, nad której życiem ciążyło autentyczne fatum, czy „Toni Erdmann” – jeden z najlepszych filmów w historii na temat relacji ojciec – córka. Blok „To skomplikowane” zamknie głośny musical „La La Land” z oscarowym duetem aktorów Emma Stone i Ryan Gosling.

Czwartki w Kinie Perła będą natury poważnej. Sto lat od uzyskania przez Polskę niepodległości oraz powiązana z tym setna rocznica przyznania praw wyborczych kobietom zachęciły organizatorów do stworzenia dwóch bloków filmowych ściśle nawiązujących do tych wydarzeń. I tak w czwartki pojawi się sekcja „Fight For Your Right” – aluzja do piosenek: Boba Marleya („Get Up, Stand Up”) oraz Beastie Boys („Fight For Your Right”), na którą składają się filmy mówiące na temat buntu i walki o szeroko pojęte prawa ludu.

Ten blok obrazów o niepokornym charakterze, zarówno na jego otwarcie, jak i zamknięcie, zawiera prawdziwe filmowe petardy. 14 czerwca będzie to dokument o walce z rasizmem „Nie jestem twoim murzynem”, 21 czerwca przebojowy „Aquarius”, a na finał cyklu „Florida Project” – elektryzujący obraz walki młodej matki o godność dla siebie i swojej córeczki. 16 sierpnia drugi przejmujący dokument, „Citizenfour” o największym ponoć skandalu politycznym naszych czasów.

A co w letnie weekendy?

W piątki, po raz pierwszy w historii Kina Perła, organizatorzy dość niepewnie startują z cyklem zatytułowanym „Strach się bać”. Zawiera on horrory i mocne thrillery, w którym straszyć nas będą m.in. filmy o zombie: m.in. „Zombie Express” oraz „Zombie SS 2”, ponadto takie hity grozy, jak „Pirania 3D” czy „Musimy porozmawiać o Kevinie”.

Z kolei w soboty proponuje się cykl „A to Polska właśnie” – zbiór głośnych, popularnych bądź po prostu ważnych rodzimych filmów, zarówno poważnych, jak i zabawnych. Otworzy go obsypany nagrodami komediodramat „Body/Ciało”, z wybitną kreacją Janusza Gajosa, jako zmęczonego życiem prokuratora. W tym bloku zobaczymy ponownie „Psy” Pasikowskiego, bolesne obserwacje obyczajowe w dramacie „Galerianki” i pyszne gagi komediowe w „Kochanie, chyba cię zabiłem!”. Zamknie ten cykl „Jesteś bogiem” – pulsująca gniewem i hiphopowym rytmem biografia zespołu Paktofonika.

W kolejne niedziele kino oferuje cykl komediowy „Świat się śmieje” (to nawiązanie do kultowego filmu produkcji rosyjskiej). Na jego otwarcie przygotowano prawdziwy ubaw: „Złe mamuśki”, natomiast komedią zamknięcia – zarówno tego bloku filmowego, jak i całej 8. edycji Kina Perła – będzie wyrafinowana komedia o najgorszej śpiewaczce operowej wszech czasów, „Boska Florence” z niezastąpioną Meryl Streep w roli tytułowej. To 26 sierpnia.

– Wszystkie seanse rozpoczynają się po zachodzie słońca (ok. godziny 21). Wstęp na nie jest bezpłatny. Szczegółowy repertuar i komplet informacji można znaleźć na www.kinoperła.pl oraz pod telefonem 81 7101233 – informuje Judyta Wieczorkiewicz-Głuszak z Browary Lubelskie SA.

Letni festiwal Kino Perła działa nie tylko w Lublinie. Inne lokalizacje to: Zwierzyniec-Browar, Kielce, Łódź, Katowice, Opole, Wrocław oraz trzy miejsca w Warszawie. Generalnie od środy do niedzieli, choć wyjątek stanowi stołeczny klub „Miłość, w którym seanse odbywają się w niedziele, poniedziałki i wtorki. Marek Rybołowicz

Brama też zamieni się w kino

15 czerwca rusza kolejna edycja projektu „Kino w bramie – Królewska 3”. Bezpłatne seanse filmowe będą odbywać się w każdy piątek i sobotę o godz. 21.00.

Tegoroczna edycja będzie już czwartą. Od czerwca do sierpnia, w piątki i w soboty, na podwórzu przy ul. Królewskiej 3 w Lublinie na kinomanów czekać będzie wiele ciekawych propozycji. Na inaugurację, 15 czerwca, widzowie będą mogli obejrzeć komedię pt. „Niedorajda” z 1937 roku o właścicielu warsztatu samochodowego i jego rodzinnych perypetiach.

Następnego dnia wyświetlany będzie film „Maria Skłodowska-Curie” – dramat biograficzny z zeszłego roku opowiadający historię polskiej noblistki. JN