Sekretarz nie wszystkim potrzebny

W Dubience znowu nie udało się rozstrzygnąć konkursu na sekretarza gminy. Ale wójt wcale się tym nie przejmuje. Sekretarza od miesięcy nie ma też samorząd w Sawinie ani Żmudzi. I jakoś funkcjonują. A jak jest w innych gminach?

Urząd Gminy z Dubienki sekretarza nie ma od lat. I mieć nie będzie. Ostatni konkurs znowu się nie rozstrzygnął, bo nikt nie wziął w nim udziału. Ale wójt Krystyna Deniusz-Rosiak wcale nad tym nie ubolewa. – Nie pamiętam już nawet, kiedy w naszej gminie był sekretarz i doskonale sobie radzimy – mówi. – Mam zastępcę, Anetę Staszewską, która przejmuje ode mnie część obowiązków. To wygodniejsze i tańsze dla gminy.

Ustawa o pracownikach samorządowych wymaga zatrudnienia w urzędzie sekretarza. Wójt musi ogłosić nabór w ciągu trzech miesięcy od zwolnienia stanowiska. A potem powtarzać konkurs do skutku. – I staramy się z tego obowiązku wywiązać – mówi wójt. – Nie liczę na to, że kogoś znajdziemy, bo osoby z kwalifikacjami wyjechały z gminy a zatrudnianie ludzi z zewnątrz jest źle odbierane przez mieszkańców.

Z kolei w Sawinie przez pewien czas był sekretarz i zastępca wójta. Sekretarzem, na pół etatu, była kierownik USC. A wicewójtem najpierw były wójt, Andrzej Czerwiński a potem były komendant straży pożarnej, Zbigniew Raźniewski. Obaj po pewnym czasie zrezygnowali. W tej chwili w urzędzie nie ma ani wicewójta, ani sekretarza. I chociaż „jakoś się kręci”, to jednak zapanowanie nad sprawami organizacyjnymi budzi kontrowersje zwłaszcza wśród części radnych.

Sekretarza nie ma także gmina Żmudź. Wójt ma jednak zastępcę, Łukasza Buraka.

W pozostałych chełmskich gminach, z godnie z wymogami ustawy, pracują sekretarze. Niektóre samorządy, jak Siedliszcze, gmina Chełm, Białopole, Leśniowice mają też wicewójtów. Z tego stanowiska zrezygnowała niedawno, zaledwie po roku od wprowadzenia, gmina Wierzbica. Stanowiska wicewójta nie ma też od kilku lat w Rudzie-Hucie, po tym jak sprawujący je Jarosław Walczuk, został przewodniczącym Rady Powiatu Chełmskiego. Przepisy zabraniają łączenia obu funkcji. (reb)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here