Seniorzy zawładną Lublinem

W najbliższym czasie w dzielnicach Głusk, Dziesiąta i Sławin zostaną uruchomione trzy nowe Kluby Seniora. Od niedawna starsi lublinianie mogą również skorzystać z grupowego i indywidualnego wsparcia psychologicznego dzięki uruchomionemu przez miasto we współpracy z WSEI telefonowi zaufania, a w tym tygodniu prezydent przekaże seniorom rządy nad miastem.
W Lublinie jest 80 tysięcy mieszkańców powyżej sześćdziesiątego roku życia. W tym tygodniu miasto będzie należało do nich. Już w najbliższą środę rozpoczną się Lubelskie Dni Seniora, które potrwają do 23 czerwca. Prezydent Lublina przekaże im klucze do miasta – Oddajemy miasto w dobre ręce. Potrzebujemy takiej dobrej współpracy z osobami, które nie są już aktywne zawodowo. Od dłuższego okresu staramy się dostrzegać tę bardzo dużą grupę społeczną Lublina. Realizujemy politykę społeczną na europejskim poziomie, od Kart Seniora po centra aktywności seniorów – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
W organizację tegorocznej edycji Lubelskich Dni Seniora zaangażowanych jest ponad 150 lokalnych podmiotów, które zrealizują ok. 400 różnorodnych wydarzeń. We wszystkich dzielnicach miasta odbywać się będą zajęcia integracyjne, pokazy, spektakle teatralne, prezentacje multimedialne, projekcje filmowe, warsztaty komputerowe, muzyczne, plastyczne, itp. Seniorzy będą mogli korzystać z bezpłatnych konsultacji, badań medycznych i różnych form zajęć sportowych, takich jak: ćwiczenia gimnastyczne, turnieje, wycieczki rowerowe, gry rekreacyjne i zabawy taneczne. Zorganizowane będą również festyny i spotkania mające na celu budowanie dialogu międzypokoleniowego z udziałem całych rodzin. – Przed ratuszem stanie namiot informacyjny, w którym w godz. 10.00 – 13.00 będzie można zapoznać się z programem tegorocznych Dni Seniora, pobrać wniosek o wydanie bezpłatnej Karty Seniora uprawniającej do wielu zniżek czy też spotkać mnie albo pana prezydenta – mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina.

Weź pod rękę sąsiadkę…

Dni Seniora pełne wydarzeń, spektakli i koncertów to dobra okazja, żeby zbliżyć się do innych. Może warto wtedy zapukać do sąsiednich drzwi i umówić się na wspólne wyjście ze starszą sąsiadką. – To czas, gdy otwieramy serca i wychodzimy sobie naprzeciw – mówi Ewa Dados pełnomocnik prezydenta ds. seniorów. Warto w tych dniach zajrzeć do pobliskich, działających już w Lublinie Klubów Seniora. Jednym z nich jest Klub Seniora „Śródmieście”, funkcjonujący od grudnia 2015 roku przy ulicy Narutowicza 6 przy parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej. Panie, które się tam spotykają, bardzo sobie chwalą zarówno dobra atmosferę, jak i ciekawe zajęcia. Wszystkie o istnieniu klubu dowiedziały się z ogłoszeń parafialnych i mimo że chodzą do jednego kościoła, to poznały się dopiero w klubie. Pani Barbara Kowalczyk w zajęciach uczestniczy od stycznia tego roku – Jestem bardzo zadowolona z zajęć. Poznałam tu mnóstwo nowych osób, mówimy sobie po imieniu. Mamy mnóstwo zajęć, ale przede wszystkim dużo tu jest dobrej rozmowy. Ja najbardziej lubię gimnastykę i taniec. Tylko brakuje nam panów – podkreśla.
Pani Krystyna Wijaszka zapisała się do Klubu już pierwszego dnia – Byłam na otwarciu Klubu i zapisałam się już w dniu otwarcia. Nasz instruktor jest bardzo serdeczny. Pamięta, jak mamy na imię, wysłucha każdego. Tak nam się tu nadał do naszego towarzystwa. Razem sobie umilamy ten czas. Wszystkie zajęcia, jakie tu mamy, są bardzo fajne, takie jakie lubimy. Jest i trochę gimnastyki, jest i śpiew, są filmy, są spotkania integracyjne. Warto tu przyjść i ruszać się. Niestety znam też takie panie, które nie chcą się ruszać, chociaż namawiam je bardzo serdecznie – powiedziała. Zadowolona z cotygodniowych zajęć jest także pani Anna Komorek. – Uczymy się tu angielskiego, śpiewamy, tańczymy. Ten Klub jest wspaniały, wszyscy mają otwarte serca, jesteśmy taką zgraną paczką a Klub to taki mój drugi dom – powiedziała. Pani Anna jest zastępczynią instruktora, pana Radosława Chilimoniuka, który prowadzi spotkania Klubu i jak zgodnie podkreślają wszystkie, panie jest prawdziwą „duszą towarzystwa”. – z seniorami pracuję już bardzo długo, prowadzę również zajęcia w klubie seniora „Ruta”. To praca ciężka, ale bardzo satysfakcjonująca – można się od nich wiele nauczyć. Sami seniorzy też uczą się ode mnie i od różnych gości, których staram się zapraszać. Jest to wzajemna wymiana. – powiedział. Seniorzy spotykają się w poniedziałki i czwartki od 11.30 do 14.30. Zajęcia zaczynają gimnastyką dostosowaną do ich zdrowia i umiejętności. Po niej jest czas na spotkania tematyczne dotyczące literatury, historii, filmu, poezji muzyki. W cyklu zajęć „Dookoła świata” spotykają się z ciekawymi ludźmi np. siostrą zakonną z Tanzanii. Szlifują również języki obce, ucząc się podstaw angielskiego. Wiele radości sprawiła im rozmowa przez Skype z osobą z Ameryki, każdy mógł wtedy zadać proste pytanie. Panie chętnie pieką ciasta i stoły są często suto zastawione, a wszyscy traktują się w bardzo życzliwy sposób. Zapisane są 22 osoby a regularnie przychodzi 16. W tym ewenement – dwóch panów! – To są dla nich naprawdę ważne spotkania, czują więź z grupą, starają się wszystkie zobowiązania przełożyć byle tylko tu być – podkreśla Radosław Chilimoniuk, instruktor klubu „Śródmieście”. Do Klubu można dołączyć – wystarczy zajrzeć w poniedziałek lub czwartek na Narutowicza 6 (wejście przez podwórko za sklepem modelarskim).
Emilia Kalwińska

W Lublinie działa 7 Klubów Seniora:

Klub „Owocowa” – dzielnica Ponikwoda, ul. Owocowa 6; Tel. 81 466 55 60 w. 11.
Klub „Róży Wiatrów” –Osiedle Kruczkowskiego. W Zespole Ośrodków Wsparcia w Lublinie, ul. Róży Wiatrów 9. Tel. 667 158 029.
Klub Seniora „Roztocze” – Dzielnica Węglin, ul. Roztocze 1, tel. 81 466 55 64.
Klub Seniora „Pod świerkami” – Dzielnica Dziesiąta, ul. Tuwima 5, tel. 81 466 55 60 w. 11
Klub Seniora „Pogodna” – Dzielnica Bronowice, ul. Pogodna 19, tel. 601 961 033.
Klub Seniora „Śródmieście” – Dzielnica Śródmieście, ul. Narutowicza 6, tel. 512 081 028.
Klub Seniora „Ruta”, – Dzielnica Czuby, ul. Jana Pawła II, tel. 512 081 028.