Sensacyjne znalezisko pod Izbicą

Orła zdobiącego tzw. pickelhaubę, czyli skórzane nakrycie głowy pruskiej piechoty wprowadzone do użytku w połowie XIX wieku, znaleziono w polu pod Izbicą.

Sensacyjnego odkrycia dokonali członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Poszukiwawczego „Wolica”, które powstało w lipcu 2020 r. na terenie gminy Izbica. Chodzi o orła zdobiącego tzw. pickelhaubę.

– Jest to niesamowite znalezisko! – podkreśla Wojciech Werus z „Wolicy”. – Orzeł z pickelhauby, choć zgięty, to zachował się w całości. Cud sprawił, że jest w tak dobrej kondycji – dodaje. Co to jest pickelhauba? To ochronne, skórzane nakrycie głowy pruskiej piechoty wprowadzone do użytku w 1842 r. przez Fryderyka Wilhelma IV, używane do 1918 r. – Te nakrycia głowy wykonane były z utwardzonej skóry, zabarwionej na czarno, z połyskiem, ze stalowymi lub mosiężnymi elementami. Najbardziej charakterystyczne z nich to szpikulec na górze hełmu i duży emblemat z przodu oznaczający przynależność żołnierza. Jest to emblemat pruski z orłem w koronie trzymającym insygnia władzy królewskiej – dodaje. Na szarfie zdobiącej orła, widnieje napis w języku niemieckim: „Mit Gott fur Koenig und Vaterland” (Za Boga, króla i ojczyznę), a na środku monogram króla Prus „FR” (Fridericus Rex).

– Orła znaleźliśmy na polu ornym w okolicach Izbicy. Dokładnej lokalizacji podać nie możemy ze względu na intensywne obserwacje naszych działań przez poszukiwaczy amatorów, którzy próbują szukać w naszych lokalizacjach bez zgody właścicieli, jak i Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków – podkreśla Werus. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here