Sentymentalna wystawa

W Szkole Podstawowej w Strupinie Dużym (gmina Chełm) zorganizowano wernisaż wystawy pt. „Dziś i jutro. Nasze wesele w fotografii”.

Jowita Mróz, autorka wystawy, nauczyciel ze szkoły w Strupinie Dużym nawiązała w ekspozycji do utworu scenicznego pt. „Nasze wesele” Pauliny Hołyszowej, wybitnej poetki ludowej Lubelszczyzny oraz jego inscenizacji sprzed lat w wykonaniu społeczności podstawówki w Strupinie Dużym oraz okolicznych mieszkańców. Wernisaż zgromadził przedstawicieli kultury i sztuki, aktorów inscenizacji „Naszego wesela” i ich rodziny, samorządowców, mieszkańców gminy Chełm.

Zdjęcia, które posłużyły do stworzenia wystawy pochodzą ze zbiorów Biblioteki Publicznej w Chełmie, Muzeum Wsi Lubelskiej, Muzeum Ziemi Chełmskiej, a także od mieszkańców Strupina Dużego i okolic. Podczas uroczystości można było odszukać siebie lub członka rodziny na zdjęciu grupowym z inscenizacji z 1960 r. Wyświetlono też dokumentalny film krótkometrażowy nagrany w trakcie widowiska plenerowego „Nasze wesele” w 1969 r. Zadanie dofinansowało Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura 2019-2021”. (opr. mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here