Sezon grzewczy nie istnieje!

Pojęcie sezonu grzewczego dawno przestało być aktualne. Już nie trzeba czekać, aż temperatura na zewnątrz utrzyma się poniżej 12°C przez kilka kolejnych dni, aby grzejniki zrobiły się ciepłe. LPEC zapewnia dostawę ciepła przez 12 miesięcy w roku. Wystarczy tylko telefon do spółdzielni lub zarządcy budynku. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak efektywnie i racjonalnie ogrzewać swoje mieszkanie.

Ogrzewaj i oszczędzaj

Często z obawy przed wysokimi rachunkami decyzję o włączeniu ogrzewania odkładamy w czasie. Takie zachowanie niesie ze sobą negatywne konsekwencje zarówno dla naszego zdrowia, jak i dla domowego budżetu. Wbrew pozorom nie oszczędzamy pieniędzy, ale wręcz przeciwnie możemy zapłacić więcej. Jeśli po lecie dopuścimy do nadmiernego wychłodzenia budynku, trzeba liczyć się z tym, że poniesiemy większe koszty związane z rozpoczęciem dostaw ciepła. Dzieje się tak dlatego, że ciepło najpierw musi ogrzać wychłodzone mury i dopiero wówczas zacznie ogrzewać nasze mieszkanie. W ten sposób zużywamy więcej ciepła niż wówczas, gdy w mieszkaniu panowałaby względnie stała temperatura.

Pomoże Ci pogodynka

Z drugiej strony boimy się, że niepotrzebnie przegrzejemy mieszkanie. Obawiamy się, że będzie za gorąco, zwłaszcza że pogoda w Polsce bywa bardzo kapryśna, a temperatury potrafią się zmienić z dnia na dzień. W przypadku ciepła z sieci miejskiej nie musimy się o to martwić. O właściwym momencie włączenia ogrzewania decyduje za nas automatyka pogodowa czyli tzw. „pogodynka”.

System inteligentny

Węzły cieplne wyposażone są w automatykę pogodową, która dostosowuje dostawę ciepła do aktualnych warunków atmosferycznych. Nie ma więc problemu z przegrzewaniem mieszkań. Ciepło jest dostarczane do budynku tylko w sytuacji, gdy temperatura zewnętrzna spadnie poniżej określonego poziomu (najczęściej jest to 12oC). Analogicznie, jeśli się ociepli, automatyka pogodowa zatrzyma dostawę ciepła. Tym samym mieszkaniec płaci tylko za ciepło, z którego faktycznie skorzystał. Takie rozwiązanie sprawdza się szczególnie w tzw. okresach przejściowych, gdy mamy do czynienia z trudnym do przewidzenia, nieoczekiwanym spadkiem lub wzrostem temperatur.

Sam reguluj temperaturę w mieszkaniu

Temperatura w poszczególnych pomieszczeniach w mieszkaniu powinna być dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb. Dlatego należy aktywnie korzystać z przygrzejnikowych zaworów termostatycznych, umożliwiających ustawienie temperatury wewnętrznej na odpowiednim poziomie. Zalecana temperatura dla pokoju dziennego wynosi 20°C, dla sypialni (gdy śpimy) 18°C, dla łazienki – 24°C. Podczas dłuższej nieobecności w mieszkaniu (wyjazd na urlop, weekend) nie powinno się wyłączać ogrzewania, ale całkowicie należy zmniejszyć temperaturę o kilka stopni do 16÷17°C, co zapobiegnie nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczeń.

Zadbaj o swoje mieszkanie

Kiedy mówimy o cieple w pomieszczeniu, mamy najczęściej na myśli temperaturę otaczającego nas powietrza. Tymczasem ogrzewamy nie tylko powietrze, ale również całą bryłę budynku – ściany i inne elementy konstrukcyjne. Ich temperatura wpływa także na odczuwalny komfort w mieszkaniu. Należy pamiętać, że chłód i wilgoć sprzyjają powstawaniu grzybów i pleśni, które mogą nas zmusić do przeprowadzenia kolejnego remontu budynku.

Już jesień…

Wrzesień przynosi nam zwykle coraz chłodniejsze wieczory, noce i poranki. Już teraz warto zadbać o komfort cieplny w naszych mieszkaniach i włączyć ogrzewanie, by nie dopuścić do nadmiernego wychłodzenia budynku. Przypominamy zatem, jak rozpocząć ogrzewanie w naszych mieszkaniach:

Kto i kiedy decyduje o terminie włączenia ogrzewania?

Decyzję o terminie rozpoczęcia dostarczania ciepła na cele centralnego ogrzewania do swoich obiektów podejmuje odbiorca posiadający umowę dostarczania ciepła, tj. spółdzielnia mieszkaniowa, wspólnota mieszkaniowa, właściciel obiektu lub wskazany przez niego zarządca bądź administrator. Służby eksploatacyjne LPEC pozostają w ciągłej gotowości, aby dokonać włączenia ogrzewania w obiektach, gdzie użytkownicy zgłaszają taką potrzebę.

Co może zrobić mieszkaniec lub użytkownik, kiedy jest mu zimno w mieszkaniu?

Mieszkańcy i użytkownicy lokali w zasobach spółdzielni czy wspólnot mieszkaniowych zgłaszają potrzebę uruchomienia dostawy ciepła do swoich zarządców lub administratorów. Zarządcy lub administratorzy decyzję o rozpoczęciu dostawy ciepła przekazują do LPEC.