Siądź i oddaj nerkę…

Na Starym Mieście obok Trybunału Koronnego pojawiła się nowa ławka. Wygodne, drewniane siedzisko i żywe kwiaty, umieszczone w stojącej obok donicy zachęcają do odpoczynku. Tymczasem nie jest to zwyczajna ławka miejska, a swego rodzaju tuba promocyjna ogólnopolskiej kampanii „Zgoda na Życie”, do której dołączył w tym roku Lublin.
Przez wbudowane w ławce głośniki posłuchać można krótkich historii ludzi, którzy zyskali nowe życie dzięki donacji narządów. W nagraniu wzięły udział osoby związane ze Stowarzyszeniem „Życie po przeszczepie” i Stowarzyszeniem Transplantacji Serca. – „Cześć, przechodniu! Czy zastanawiałeś się kiedyś nad oddaniem swoich narządów po śmierci? Bo widzisz, ja dzięki takiej decyzji dziś mogę cieszyć się życiem – mówi Robert, jeden z bohaterów spotu.

Wyróżniająca się oryginalnym wyglądem ławkę zaprojektowali wspólnie Fabryka Komunikacji Społecznej oraz Anna Czarnota, absolwentka wydziału grafiki warszawskiej ASP i scenografka. Młodym ludziom, którzy siadają pod Trybunałem, tematyka przeszczepu narządów nie jest obca. – Tak, znam temat, mam wypełnioną deklarację – mówi Michał. – Dowiedziałem się z internetu i tam się zarejestrowałem – dodaje.
Deklarację oświadczenia woli można nosić przy sobie w portfelu, można wypełnić elektronicznie przez stronę deklaracja.zgodanazycie.pl i mieć ją zapisaną w telefonie. Warto, by jak najwięcej osób decydowało się na ten gest, jakim jest pośmiertna donacja, bo nasze województwo nadal znajduje się wśród regionów o najmniejszej liczbie pobrań narządów od zmarłych dawców. Na 23 szpitale z potencjałem dawstwa w województwie jedynie 6 uczestniczy w programie pozyskiwania narządów od zmarłych. Pod Trybunałem ławka kampanii „Zgoda na życie” postoi do 22 lipca. (EM.K.)