Siedem miasteczek odetchnie z ulgą

W województwie lubelskim ma powstać 7 obwodnic miast w ramach ogólnopolskiego programu budowy 100 obwodnic w latach 2020-2030. Najwięcej, bo aż 5, powstanie w ciągu drogi krajowej nr 74 na południu województwa.


– 7 obwodnic (powstanie – przyp. aut.) w województwie lubelskim, niezwykle ważnych z punktu widzenia zarówno możliwości rozwoju województwa, poszczególnych jego samorządów – powiedział w ubiegłym tygodniu Przemysław Czarnek, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

5 obwodnic ma powstać w ciągu drogi krajowej nr 74. Chodzi o obwodnice: Zamościa, Szczebrzeszyna, Gorajc, Dzwoli i Janowa Lubelskiego. Oprócz tego planowana jest budowa obwodnic Łęcznej i Łukowa. – To wszystko za około 1,5 mld złotych w perspektywie kolejnych 10 lat – powiedział Czarnek.

Najszybciej powstaną obwodnice Dzwoli i Gorajc. W przypadku tych dwóch inwestycji przetargi mają być ogłoszone w drugim kwartale 2021 roku. W 2023 roku powinny zostać ogłoszone przetargi na budowę obwodnic Janowa Lubelskiego, Łęcznej, Łukowa i Szczebrzeszyna. Najpóźniej, bo w 2025 roku, ma zostać ogłoszony przetarg na budowę obwodnicy Zamościa.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości zwrócił uwagę, że nowe obwodnice mają nie tylko przyspieszyć ruch, ale też zwiększyć bezpieczeństwo kierowców i pieszych. – 71% wypadków drogowych ma miejsce w terenach zabudowanych, więc obwodnice wokół takich miast, jak Zamość, to również poprawa bezpieczeństwa – ocenił były wojewoda lubelski. Dodał, że program został uzgodniony z prezydentem Andrzejem Duda, który w majowych wyborach będzie ubiegał się o reelekcję.

Program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030 został opracowany w Ministerstwie Infrastruktury. Inwestycje mają być realizowane w całej Polsce. W skali całego kraju łączna ich wartość ma wynieść około 28 miliardów złotych.

Grzegorz Rekiel