Sięgają po energię ze słońca

Do końca roku na dachach budynków Lubelskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Lublinie mają stanąć panele fotowoltaiczne. Ciepło z energii słonecznej będzie wykorzystywane głównie przez zakład.


– Projekt przewiduje wykonanie instalacji paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 37,5 kW i powierzchni prawie 235 metrów kwadratowych na dwóch budynkach spółki: przy ul. Puławskiej 28 i ul. Ceramicznej 3 – informuje Teresa Stępniak-Romanek, rzecznik prasowy LPEC.
Panele mają generować ok. 40 MWh (megawatogodzin) energii elektrycznej rocznie. – Będą umieszczone na dachach, na specjalnej konstrukcji, umożliwiającej ustawienie całego łańcucha w kierunku południowym, pod kątem 15 stopni. Instalacje zostaną wyposażone w programowalny sterownik, optymalizujący pobór własny energii elektrycznej przez obiekt – dodaje rzeczniczka spółki. Niewykorzystana przez zakład energia będzie natomiast sprzedawana do zakładu energetycznego.
– Wykorzystanie energii z OZE wpisuje się w nasze kompleksowe podejście do zarządzania zasobami energetycznymi. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji jeszcze dwóch dużych projektów o wartości ponad 100 mln zł, które znacząco poprawią efektywność energetyczną całego lubelskiego systemu ciepłowniczego – mówi Jolanta Jańczak, prezes zarządu LPEC.
Inwestycja pochłonie 214 tys. zł, z czego dotacja z unijnego programu RPO to 96 tys. zł. Umowę z Lubelską Agencją Wspierania Przedsiębiorczości podpisano 16 lutego tego roku.
Oprócz LPEC-u w segment OZE chce zainwestować też MPWiK. W planach spółki wodociągowej jest elektrownia fotowoltaiczna na 6,5 tys. paneli na terenie oczyszczalni „Hajdów”. Przy sprzyjających warunkach produkowałaby ona ponad 2,1 GWh energii elektrycznej w ciągu roku. MPWiK uzyskało pozwolenie na budowę, jednak inwestycję uzależnia od uzyskania unijnej dotacji. Jeśli ją otrzyma, budowa ruszy w drugim kwartale tego roku. BCH