Sięgnęli po wrotki, hulajnogi i rowery

Ponad 5 tysięcy uczniów z 25 lubelskich szkół podstawowych weźmie udział w tegorocznej, ogólnopolskiej kampanii „Rowerowy Maj”. Ta, promująca ekologiczną komunikację, inicjatywa odbywa się w Lublinie po raz drugi. W całej Polsce, oprócz Lublina, bierze w niej udział 21 miast.
4 maja br. przed Szkołą Podstawową nr 46 im. króla Jana III Sobieskiego uroczyście zainaugurowano tegoroczną edycję Kampanii „Rowerowy Maj” w Lublinie. W ubiegłym roku to właśnie szkoła przy ul. Biedronki była najbardziej „aktywną rowerowo” placówką w naszym mieście. Jej uczniowie, licznie dojeżdżający na lekcje na rowerach, rolkach i hulajnogach, wywalczyli sobie nagrodę główną – zadaszoną wiatę. W tym roku również nie zamierzają spocząć na laurach. – W tamtym roku dojeżdżałam do szkoły rolkami – mówi Kasia, uczennica klasy VI SP nr. 46. – Nie opuściłam żadnego dnia. Po prostu lubię jeździć na rolkach, to jest dla mnie bardzo wygodne – zapewnia Kasia.
– A ja wybrałam deskorolkę i hulajnogę – dodaje Dominika, jej klasowa koleżanka.
– Ja dojeżdżałem hulajnogą, którą bardzo lubię. Wato jeździć do szkoły, no bo mniej się spóźniałem i umilałem sobie drogę. Udało mi się też kilka razy wyciągnąć rodziców na rowery – dodaje Leon, uczeń klasy VI.
– Nasze dzieci bardzo się zaangażowały w „Rowerowy Maj”. Szkoła jest położona w głębi osiedla, więc nie było problemu z dojazdem. Wielu uczniów wybierało też drogę przez nową kładkę nad wąwozem – mówi Alina Aleksandrowicz, dyrektor SP nr 46. – Rodzice bardzo wspierali dzieci. Jesteśmy „Szkołą promującą zdrowie”, więc przyzwyczajeni są do różnych prozdrowotnych akcji. Uczniowie najchętniej wybierali hulajnogę. Dojeżdżały nawet maluchy z pierwszych klas, które nie dostawały naklejek – wyjaśnia pani dyrektor.
W ramach Kampanii „Rowerowy Maj” uczniowie zbierają naklejki, które otrzymują każdego dnia za dojazd do szkoły rowerem, na hulajnodze, rolkach lub deskorolce. Jedna naklejka trafia do dzienniczka ucznia, druga jest przypisana do klasy, do której uczęszcza. Również i w tym roku nagrodą główną jest zadaszona wiata. Dodatkowo wygrać można zorganizowane wycieczki rowerowe, wejściówki na lubelskie obiekty sportowe i stojaki rowerowe. Każdy, kto choć raz przyjedzie do szkoły na sportowym sprzęcie otrzyma drobny upominek od organizatorów: Urzędu Miasta Lublin i Towarzystwa dla Natury i Człowieka w Lublinie – Porozumienia Rowerowego. (EM.K.)