Siennica Różana nie składa broni

Według władz Siennicy Różanej ktoś w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie popełnił błąd i przyznał gminie za mało punktów za projekt „Odnawialne źródła energii w gminie Siennica Różana”. Gmina już zapowiedziała złożenie protestu w tej sprawie.

87,5 pkt. otrzymał projekt „Odnawialne źródła energii w gminie Siennica Różana” ubiegający się o unijną dotację. Tymczasem na pieniądze mogły liczyć samorządy, których pomysły oceniono na co najmniej 97,6 pkt. Te, które otrzymały 97,5 pkt., brały udział w losowaniu zorganizowanym w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie tydzień temu. Według władz Siennicy Różanej w losowaniu powinien być też uwzględniony ich projekt.
– Pisząc projekt dotyczący montażu kolektorów słonecznych, wiedzieliśmy, że powinniśmy otrzymać co najmniej 97,5 pkt. Niestety, w wyniku błędu pracowników urzędu marszałkowskiego nie przyznano nam 10 punktów za przynależność gminy Siennica Różana do Obszaru Strategicznej Interwencji Nowoczesna Wieś – mówi Krystyna Skóra, sekretarz Siennicy Różanej. – Błąd w karcie oceny merytorycznej projektu „Odnawialne źródła energii w gminie Siennica Różana” wynika z braku właściwej komunikacji pomiędzy departamentami w Lubelskim Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie. Niestety, jakość przygotowywanych przez pracowników urzędu dokumentów strategicznych pozostawia wiele do życzenia – dodaje.
Już w 2015 r. Siennica Różana zwróciła się do Departamentu Polityki Regionalnej o poprawienie zapisów w Strategii Województwa Lubelskiego, która określa Obszary Strategicznej Interwencji i kwalifikuje do nich poszczególne gminy. – Niestety, mimo obietnicy otrzymanej na piśmie błąd powielony został podczas oceny merytorycznej. Również drugi nasz projekt dotyczący montażu paneli fotowoltaicznych nie otrzymał 10 punktów za OSI Nowoczesna Wieś. Obecnie przygotowujemy protest od wyników oceny dla dwóch projektów, które złożone będą do Urzędu Marszałkowskiego zgodnie z procedurą odwoławczą po 9 stycznia – zapowiada sekretarz.
– Jeśli władze gminy Siennica Różana są przekonane, że projekt powinien uzyskać wyższą punktację, to sposobem na zweryfikowanie tego jest złożenie protestu. Takie działanie przewiduje procedura konkursowa. Dopiero po rozpatrzeniu protestu będziemy w stanie powiedzieć czy przekonanie o potencjalnie wyższej punktacji było zasadne – powiedziała nam z kolei Beata Górka, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego. (kg)