Sierpniowe bezpłatne atrakcje

Wakacyjna pogoda sprzyja zabawom na świeżym powietrzu a w mieście nadal wiele się dzieje. Oto niektóre z nieodpłatnych propozycji na ten tydzień dla dzieci i młodzieży spędzających lato w Lublinie.

Na Jarmarku dzieci się nie nudzą

Czasem w wakacje lepiej jest zostać w mieście, tym bardziej, gdy do Lublina przybywa Jarmark Jagielloński z jego wszystkimi atrakcjami, również dla dla dzieci. Od 12 do 14 sierpnia na błoniach pod Zamkiem czeka Jarmarkowe Podwórko. Przygotowany jest plac zabaw dla wszystkich chętnych. Można będzie zajrzeć do Yurty Nomadów Kultury i posłuchać opowieści z wszystkich stron świata, nauczyć się grać w kapsle, gumę czy pograć sobie w drewniane klocki. Można też będzie potańczyć i nauczyć się dawnych zabaw ruchowych, takich jak: polka, przepiórka czy bulgariaska. Warto też posłuchać prawdziwego opowiadacza bajek – Michał Malinowski zaczaruje Yurtę swoimi opowieściami. Usłyszeć będzie można m.in. Opowieści z walizki czyli o Bartku doktorze. To nie koniec niespodzianek: będą jeszcze warsztaty układania kwiatów z bibuły oraz warsztaty wycinanki kurpiowskiej. Wszyscy twórcy przy swoich jarmarkowych stoiskach chętnie pokażą, jak wykonali wyroby, garncarskie, plecionkarskie czy tkackie. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

W centrum miasta jest wesoło

Od początku wakacji w mieście działa Centralny Plac Zabaw, na placu Lecha Kaczyńskiego przed Centrum Kultury. Pod chmurką spotykają się miłośnicy ewolucji żonglersko-cyrkowych piłką nożną, akrobacji na desce, rolkach czy rowerze BMX. Jest też miejsce na trochę inne warsztaty plastyczne dla dzieci rozwijające wyobraźnię i pozwalające na zabawę formą i wzorem. Ci, którym podobały się niedawne wyczyny sztukmistrzów podczas Carnavalu, mogą spróbować swoich sił jako slacklinerzy, zaczynając od liny umieszczonej 50 cm nad ziemią. Plan na sierpniowe dni to: min. we wtorek 9 sierpnia od 15.00 do 16.00 warsztaty Freestyle football, od 16.00-18.00 warsztaty Parkour, od godz. 17.00 warsztaty szablonu (dla dzieci), godz. 19.00 – warsztaty street dance. Najmłodsi (4-6 lat) mogą przyjść z opiekunami na 10.30 do sali prób nr 5 w CK na zajęcia muzyczne. Popołudniami zawsze dzieje się coś ciekawego. Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny. Tygodniowy program i szczegóły na stronie http://ck.lublin.pl/pl/

Warto się ruszać!

Fundacja Sempre a Frente zaprasza dzieci w wieku 5 – 12 lat w sierpniowe wtorki i środy na zajęcia w godzinach od 9.00 do 14.00. Program zaczynają zajęcia Zumba Kids (9.00 – 11.00). Następne są warsztaty „Gry i zabawy podwórkowe z dawnych lat” (11.00 – 13.00) oraz zajęcia CrossFit Kids (13.00-14.00). CrossFit to nowa dyscyplina sportowa, która przywędrowała do nas z USA. To jedyne miejsce w Lublinie, gdzie można spróbować swoich sił w tym nowym rodzaju sportu: ćwiczeniach fizycznych polegających na podnoszeniu ciężarów i intensywnej gimnastyce. Zajęcia zaczynają się w świetlicy na ulicy Kowalskiej 3. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.sempre.org.pl oraz pod numerem telefonu: 81 464 35 22.

Dla ciekawych Lublina

Biuro Turystyki Kulturowej „Krajka” organizuje bezpłatne spacery szlakiem legend Lublina. Zaprasza dzieci powyżej 6. roku życia razem z opiekunami na ciekawą wycieczkę po naszym mieście. Kolejne spotkanie jest 11 sierpnia o godzinie 10.00 i 12.00. Start spod Bramy Krakowskiej, czas spaceru to około 1, 5 godziny. Zapisy biuro@krajka-lublin.pl lub telefonicznie: 533 55 34 13. Następny spacer odbędzie się 18 sierpnia. Będzie dotyczył Lublina z czasów jagiellońskich.

Gra w planszówki

15 sierpnia w centrum kultury już po raz trzeci odbędzie się festiwal gier Planszowych i Karcianych „Board Mania”. W oratorium oraz na poziomie „0” będzie można grać w gry imprezowe, rodzinne i dla dzieci. Piwnice CK zostaną opanowane przez planszówkowych fanów oraz wszystkich tych, którym temat „gier bez prądu „nie jest obcy, którzy są ciekawi nowości, zapowiedzi i prototypów. Atrakcją festiwalu będzie obecność twórców gier, wydawców i dystrybutorów, którzy mogą uchylić rąbka tajemnicy odnośnie bliższych i dalszych planów wydawniczych. Nie zabraknie obecności ciekawych gości, m.in. Michała Oracza (zaprezentuje swoją najnowszą propozycję – grę „This War of Mine”). Przed budynkiem Centrum Kultury stanie mobilny games room i sklep w jednym, dzięki czemu będzie można grać w gry planszowe również na świeżym powietrzu, a Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza” udostępni swoją bibliotekę gier. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Emilia Kalwińska