Siła młodego teatru

XV Zwierciadła w II LO w Lublinie

Od 15 lat w II LO w Lublinie odbywają się spotkania teatralne uczniów z Lubelszczyzny. Wydarzenie ma już nawet zasięg ogólnopolski. Tegorocznym gościem specjalnym „Zwierciadeł” (7-9 marca) był Jerzy Turowicz, absolwent PWST w Krakowie.


W tym roku jury w składzie: Mieczysław Wojtas, reżyser Teatru Panopticum, Agata Łukaszewicz, pedagog teatru i Barbara Żarinow, teatrolog, po obejrzeniu 12 spektakli nagrodziło grupę teatralną „NOTOCO” z Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku za sztukę pod tytułem „A Ty?” w reżyserii Moniki Nitkiewicz, podejmującą trudny temat wykorzystania nieletnich. Grupa z Kraśnika zdobyła główną nagrodę festiwalu – statuetkę Zwierciadło i nominację do ogólnopolskiego etapu Spotkań Teatralnych Zwierciadła w Warszawie.
I nagrodę przyznano grupie teatralnej „Nic Konkretnego” z II Liceum Ogólnokształcącego im. Hetmana Jana Zamoyskiego za spektakl pod tytułem „Pozwól mi” w reżyserii Natalii Matuszek. II nagrodę festiwalu otrzymała grupa „Bez Didaskaliów” z XXIX LO w Lublinie za spektakl „Ja–kilkunastoletnia?” w reżyserii Martyny Chodowskiej. III nagrodę zgarnęła grupa „Kropka Po Prostu” z IX LO w Lublinie za spektakl pod tytułem „250 słów, czyli coś ty, kotku miauu…?” w reżyserii Katarzyny Kasprzyckiej.
Jury przyznało także kilka wyróżnień m.in. nagrodę dyrektora CSK w Lublinie Piotra Franaszka – stypendium w Lubelskim Studium Teatralnym – dla Igi Biaduń za osobowość sceniczną czy nagrodę indywidualną za scenariusz i grę aktorską w spektaklu „Między piętrami, czyli dramat mocno kryminalny” dla Mai Öwe–Larsson. Dla młodzieży dodatkową atrakcją „Zwierciadeł” były popołudniowe warsztaty technik improwizacji czy technik aktorskich, prowadzone przez doświadczonych aktorów i instruktorów teatralnych. Spektakle oceniło również młodzieżowe jury, które przyznało własne wyróżnienia. (EM.K.)

15-letnia historia Zwierciadeł zaczęła się w 2004 roku, gdy uczeń Dariusza Figura odnalazł zapomnianą na zapleczu sali gimnastycznej scenę. We współpracy z Katarzyną Jóźwik -nauczycielką języka polskiego zorganizował pierwszą edycję przeglądu teatralnego pod nazwą „Zwierciadła”. Przez lata formuła przeglądu ukształtowała się. Jej mocnym elementem było zawsze spotkanie z gościem specjalnym (m.in. Przemysławem Stippą, Januszem Opryńskim, Włodzimierzem Staniewskim czy Leszkiem Mądzikiem). Od 2006 impreza ma swój własny hymn. Rokrocznie festiwal organizują uczniowie „Zamoya” pod kierunkiem nauczycieli i Fundacji Teatrikon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here