Siłownia i psycholog z dotacji

Dzięki dotacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kupiono wyposażenie siłowni w szkole w Żmudzi, z której teraz licznie korzystają mieszkańcy, w tym ci po Covid-19. Z kolejnej dotacji PFRON finansowane będą porady psychologa, na które również jest zapotrzebowanie.

Jesienią ub.r. gmina Żmudź otrzymała 94 tys. zł dotacji z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych na „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”. Te dofinansowania dostawały samorządy na sfinansowanie różnych przedsięwzięć mających wspierać osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem. W gminie Żmudź przeznaczyli te pieniądze na zakup bieżni, rowerów stacjonarnych, orbiteków do siłowni w żmudzkiej szkole.

Idea była taka, że ze sprzętu będą mogli też korzystać dla poprawy wydolności i kondycji m.in. mieszkańcy gminy Żmudź, którzy przeszli Covid-19. Siłownia już jest. W czasie ferii mieszkańcy mogą z niej korzystać od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 21.00, a w soboty i niedziele w godz. 14.00 do 21.00.

– Cieszymy się, że siłownia powstała, bo korzysta z niej bardzo wiele osób – mówi Edyta Niezgoda, wójt gminy Żmudź.

Ostatnio za pośrednictwem Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych z siedzibą w Wólce Leszczańskiej udało się też pozyskać kolejną dotację z PFRON, dzięki której prowadzone będą porady psychologa dla mieszkańców gminy Żmudź. Dotacja zostanie przeznaczona na wyposażenie gabinetu i wynagrodzenie dla specjalisty z Lublina, który będzie przyjeżdżał raz w tygodniu i przyjmował mieszkańców gminy Żmudź w budynku Środowiskowego Domu Pomocy w Wołkowianach.

– Niestety, epidemia i inne czynniki spowodowały, że w ostatnim czasie wiele osób potrzebuje wsparcia psychologa – mówi wójt Niezgoda. – Jest zapotrzebowanie na tego typu porady. Dopytują o nie rodzice uczniów, ale nie tylko. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here